123 verslaan of tegen te houden, moet de strijd om het behoud van N. I. ten slotte en in hoofdzaak in het binnenland gevoerd worden. 14. Voor den strijd op zee, bij de kust en op de lange baan heeft het vliegtuig Indië voordeel gebracht boven den van verre komenden aanvaller. 15. In hoofdzaak worde de oorlog door ons gevoerd als vooruit geor ganiseerde guerilla-strijd, op groote schaal, door geheel N. I., zoo te land, als ter zee. (De Indische kleine oorlog. Dr.^ Schnee, generaal von Lettow Vorbeck. De Königsberg, Emden, Möwe. Bruine en blanke land- en wa tergeuzen. Kapers Vliegtuigen. Drijvende mijnen. Dynamiet. Draadlooze telegrafie. Onderzeeërs) 16. Hierbij kan niet alleen elk ons goedgezind deel der bevolking aan het veilig-stellen der gemeenschappelijke zaak deelnemen, maar ook komt de superioriteit van den inlandschen soldaat die, zelfs na volkomen door werking van het militie-stelsel, de meerderheid in de gelederen van het leger zal blijven uitmaken boven den buitenlandschen krijgsman in ons voordeel, in tegenstelling met de verhoudingen in den z.g. n, grooten oorlog, voor welke de inlandsche militair niet als superieur geldt boven den vreemde. 17. Waar gestreden wordt, moet het civiel gezag ondergeschikt zijn aan het militair gezag. Dat moet reglementair buiten kijf gesteld zijn, 18. De strijd wordt niet alleen met de wapens gevoerd- De vijand vinde overal en in alle opzichten belemmering, tegenwerking, bedreiging. 19. Niet alleen moeten iust en orde bewaard en verzekerd blijven en is het hiertoe noodig dat de in de buitengewesten gelegerde troepen daar blijven, maar een opgewekte propaganda moet overal den oproep tot vereend optreden verspreiden en in actie omzetten. 20. De bevolking van N.I. moet in vredestijd in deze richting worden opgevoed. Prachtig perspectief! Niet meer: als gevaar van buiten mocht opdagen, kunt gij niet langer op ons rekenen, en rekenen wij niet langer op U. Maar: mocht gevaar van buiten opdagen, dan zullen wij samen voor dezelfde zaak staan, wij rekenen dan op U, zooals gij op ons kunt blijven rekenen. Practisch opvoedingsbeginsel! Niet meer: als gevaar van buiten mocht opdagen, zullen onze krijgslieden in Uw land blijven omdat wij U niet vertrouwen. Maar: als gevaar van buiten mocht opdagen, zullen onze krijgslieden in Uw land blijven om, vertrouwend op Uw medewerking, den kern te vormen van het verweer. 21. Gelooft de bevolking in ons, dan brengt haar belang mee ons macht te geven. Voeden wij haar op in het geloof aan onze onmacht, dan heeft zij er belang bij den aanvaller ter wille te zijn. Voorheen zag de Nederlander de bevolking van de groote Oost overal bij een niet te overschrijden grens vijandig tegenover ons staan. Steek de hand niet in dat wespennest, was het politiek consigne. Van Heutsz durfde dit te veronachtzamen, en de spoken weken. Maar zoodra zal de buiten lander niet als vijand in onzen archipel verschijnen of het geloof aan die spoken zal terugkeeren. Overal zal ons bestuur weer met wantrouwen staan tegenover hen, die toch alle reden hebben zich even goed als wij tegen den buitenlandschen indringer tekeer te stellen. Hier of ilaar zal teleurstelling ondervonden kunnen worden, maar om tegenvallers te voorkomen, mag de groote winst toch niet prijsgegeven worden. Groote winst, als factor tot veilig-stellen van den vrede, ook doo der opvoeding tot samenhoorigheid en door de hierin gelegen waarschuwing naar buiten. Deze opvoeding kan ook een tegenwicht vormen voor Bolsjewikische inblazingen. Revoiutionnaire cellen toch zullen, zoowel in vredestijd ais in oorlogstijd, vermeerderde kans hebben om aanhang te winnen, wanneer

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 51