Vermoedt een partij, dat de andere ergens in indië tot een daad van schending wil overgaan, of verneemt zij, dat dit reeds tot uitvoering gekomen is, dan heeft zij er alle belang bij zich zelf vooral niet aan een zoodanig vergrijpen aan onze onzijdigheid schuldig te maken. De In dische regeering toch zal wel zorgen dat de belager zoo weinig mogelijk voordeel van zijn onderneming trekt, terwijl straks geheel Indië ter be schikking van de niet-schendende partij kan komen. 30. Vóór de beslissing worden aan de tegenpartij van den schender nog geen bijzondere vooideelen of bijzondere rechten van bondgenoot toege kend, maar de voordeelen welke haar te wachten staan, kunnen al wel worden uitgespeeld tegen den schender, bij de poging, die alsnog gedaan wordt, om hem tot inkeer te brengen. 31. Nederland zoekt niet naar een bondgenoot; hel wil vooraf niet van eenig bondgenootschap voor eventueele oorlogsgevallen weten. Deze zelf standigheids-politiek zet kracht bij aanzijn neutraliteits-politiek- Met deze zelfstandigheids-politiek komt het bondgenootschap, dat de schender onzer onzijdigheid ons opdringt met zijn vijand, niet in botsing integendeel zij passen volkomen bij elkander. 32 Bij samenwerking van onze zee- en landmacht met de marine en het leger van dien bondgenoot, zal de beteekenis van de strijdmacht van dien bondgenoot mede doen beslissen over de verdere taak en aanwen ding van onze strijdmiddelen. 33. Men heeft zich niet slechts in te denken in het geval van den inge treden oorlogstoestand, of in dat van een neutraliteitsschending over wel ker gevolgen in het moederland nog beslist moet worden, doch mede in dat van een grensschending, in den trant van die, welke leidde tot de jongste Italiaansch-Grieksche-, en Grieksch-Bulgaarsche grensincidenten. De kans hierop is voor Indië volstrekt niet uitgesloten. De verhouding van Nederland tot de mogendheid, welke eventueel over die grensschen ding zal zijn aan te spreken, zal dan verschillen van die, welke zou ont staan tot een eventueelen overtreder van onze neutraliteitspositie. Zoo zal o. a. niet met een derde te rekenen zijn. De beslissing over oorlog of vre de zal echter ook dan blijven aan de regeering in het moederland, die daarbij rekening heeft te houden met haar verplichtingen als lid van den Volkenbond. 34. De leiding van de defensie-zaken kome in oorlogstijd in één hand. Vooruit worde niet vastgesteld of de opperste leiding, naast den Gouver neur-Generaal, dan moet komen aan een leger-, of aan een marine-officier. Geen mogelijkheid moet worden uitgesloten voor het geval 's lands be lang haar mocht vergen. Vereeniging van het beleid over alles, wat met de veilig-stelling van Indië gemoeid gaat, in één hand is in vredestijd niet noodig, naast de macht, die van het Centraal gezag uitgaat. Die bemoeienis blijft niet beperkt tot de directe leger- en vloot-aangelegenheden. Het vei'ig-stellen toch valt binnen de dagelijksche taak van allen, blank en bruin, die tnbben mee te werken om de samenhoorigheid te bevorderen, waardoor zij Indonesië willen veilrg-stellen onder Nederland's vlag. 35. De kans is geenszins uitgesloten, dat de oceaan zoo kan worden beheerscht door een tegenpartij, dat de verbinding van Nederland met Indonesië zeer beperkt of geheel verbroken zal worden Het veilig-stellen van ons gebied in Azië moet ook, wanneer deze omstandigheid intreedt en voortduurt, verzekerd blijven. 36 De overeenkomst van Locarno heeft, in haar negen verdragen, geen grondslag aangeboden voor het verzekeren van den vrede in het gebied van den Stillen Oceaan. Bij de houding, welke Amerika, Rusland, China, Japan en de Britsche Dominions aannemen, ten opzichte van het streven van den Volkenbond om tot wapenbeperking te komen, zou het grof zelfbedrog zijn uit deze politiek iets anders te willen halen dan een dringende waarschuwing 125

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 53