129 10. OVERZICHT NEDERLANDSCHE TIJDSCHRIFTEN. De Indische Gids November 1925. Het artikel van Dr. W. Feuilletau de Bruyn,,De beteekenis van het Volkenbondsverdrag:, het Washington- tractaat en het Protocol van Génève voor den politieken toestand in den Pacific" komt voor een korte bespreking in dit overzicht in aanmerking. Schrijver stelt op den voorgrond dat tot op heden bij alle conferenties in het belang van de wereldvrede over ontwapening nog nooit en over verminderde bewapening slechts in zeer vage termen werd gesproken. Voorts vestigt hij de aandacht op de problematieke waarde van een toekomstig volkenbondsleger dat, zooals hij van een Duitschen schrijver aanhaalt: Dieses Heer wird eine fatale Aehnlichkeit mitdem Heere des Heiligen Römischen Reiches deutscher Nation gewinnen." De waarde van het volkenbondspact toetst hij o. a. aan het volgende ,,Ook Engeland staat thans geheel anders tegenover het Handvest dan vijf jaren geleden. Toen Groot-Brittannië het Pacte teekende, verkeerde het in de stellige overtuiging, dat Amerika eveneens tot den Bond zou toetreden. Maar welke houding zal Engeland thans moeten aannemen in een Japansch- Amerikaansch conflict, als de Volkenbond besluit tegen Amerika een gezamenlijke actie te ondernemen Het door Groot-Brittannië niet onderteekenen van het protocol van Gé nève legt hij op de volgende wijze uit: „Het verzet kwam het eerst uit de Dominions. In een conflict tusschen Amerika en Japan zouden de Dominions zich zonder eenigen twijfel aan de zijde van Amerika hebben geschaard. En als Engeland toch tegen Amerika front had gemaakt, zou een scheuring in het Britsch Imperium onvermijdelijk zijn geweest. Dat heeft Groot Brittannië niet aangedurfd." Verder wijst hij nog eens op de weinige garanties die het verdrag van Washington voor het Nederlandsch gebied in den Pacific geeft. De politieke verhoudingen in den Pacific voor wat betreft de voornaam ste mogendheden ziet hij als volgt: „Als Engeland ooit partij mocht kiezen voor japan in een conflict van dat land met Amerika, zou dit onherroepelijk een scheuring ten gevolge hebben van het British Empire. En wat een dergelijke scheuring beteekent, wordt pas duidelijk, als men bedenkt, dat de voedselvoorziening in Enge land voor 70% afhankelijk is van aanvoeren uit het buitenland, waarvan een belangrijk deel wordt geleverd door de Dominions. En zoo zal Japan in een conflict met Amerika er dus rekening mede hebben te houden, dat het Engeland en zijn Dominions eveneens tegen zich zal krijgen. Want Groot-Brittannië zal nooit kunnen dulden, dat ja pan door een mogelijke vernietiging van de Amerikaansche vloot de he gemonie in den Pacific zou verwerven." De oorzaak van het Russisch-Japansche Verdrag zoekt hij in de agres sieve politiek van Amerika (immigratie, vlootmanoeuvres) en zegt: „Het Russisch-Japansche verdrag is het antwoord van Dai Nippon op Amerika's politiek van agressie. Lang heeft japan geaarzeld eer het tot dien stap is over gegaan, maar toen het zich rekenschap gaf van het feit, dat noch het Pacte, noch het Protocol van eenige beteekenis waren voor den status quo in het Verre Oosten, dat het Washingtonverdrag hoogstens een tijdelijke ontspanning kon brengen, moest het zich wel in den rug dekken, en kwam het verdrag met Rusland tot stand. Amerika's agressief optreden en de stichting van de vlootbasis Singapore maakten dien stap onvermijdelijk."

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 57