Wat de emotionaliteit betreft, onder de veldheeren vindt men een grooter aantal personen, dat niet-sensitief is, dan onder andere menschen. Maar ook het aantal sensitieven is iets hooger (sensi tief 54% tegen 50%, niet sensitief 25% tegen 11%). De kritische stemming tegen tijdelijke omgeving evenals de lust om dikwijls van woonplaats te wisselen, en eene ziekelijke voorliefde voor afschuwe lijke voorstellingen vond ik bij geen der veldheeren aanwezig. 1 Heftigheid trof ik vaker aan dan Heymans bij zijn materiaal (55% tegen 38%), maar daartegenover staat, dat ook het niet-heftig zijn door mij bij een percentsgewijze grooter aantal personen werd geconstateerd (20% tegen 14%); verdraagzamer dan anderen vond ik den veldheer (30% tegen 20%), terwijl onverdraagzaamheid in 't geheel niet werd geconstateerd; den middenweg inslaan bij denken en handelen komt bij veldheeren niet voor, terwijl zij iets minder vaak een uiterst standpunt innemen; omgekeerd komen besliste meeningen bij hen vaker voor (55% tegen 33%, het tegen overgestelde 0% tegen 9%). Geduld komt bij zee- velen voor (22% tegen 8%), maar ongeduld wordt naar verhouding nog vaker bij mijne veldheeren aangetroffen (37%% tegen 9%), terwijl zij moeilijker te ver zoenen zijn dan anderen rancune 27%% tegen 9%, het tegen gestelde 27%% tegen 25%). Blijkbaar is geldzucht niet een van 's veldheeren kenmerkende eigenschappen; heerschzucht komt bij veldheeren vaker voor dan bij anderen (22%% tegen 15%, het tegengestelde 7%% tegen 7%); van eerzucht kan niet hetzelfde gezegd worden; wel vond ik 40% tegen 36% bij andere personen, maar daartegenover staat,, dat het aantal niet-eerzuchtigen dat bij anderen overtreft (42%% tegen 31%). Hoewel bij gelukkig getrouwd van een eigenlijke karaktereigen schap geen sprake is, heeft Heymans toch het al of niet gelukkig getrouwd zijn in zijn lijst van eigenschappen opgenomen, daar hierover in vele biographieën gesproken wordt en het wel van belang is voor de kennis van iemands persoonlijkheid; opvallend groot is het aantal gelukkige huwelijken bij de veldheeren (60% tegen 27%, het tegendeel 5% tegen 13%; ook is bij hen sterk het familiegevoel of duidelijk uitgesproken voorliefde voor meer of minder na verwante familieleden. Groot is het aantal van hen, dat zijn dienstboden goed behan delt (40% tegen 12%), vriendschap gevoelen zij iets meer dan anderen (57%% tegen 45%), terwijl vaderlandsliefde heel wat vaker voorkomt dan bij andere personen. Gelijk Heymans opmerkt, vindt men deze laatste eigenschappen opval lend talrijk bij personen met een nerveus temperament en zooals men in een volgend hoofdstuk zal lezen, bevindt zich onder mijne 40 veld heeren geen enkele nerveuse. 78

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 6