Groot is het aantal der veldheeren, die uitmunten in de wiskunde (40% tegen 14%, het tegengestelde 2/2% tegen 11%), terwijl taalgevoel en de kunst om gemakkelijk vreemde talen te leeren minder vaak wordt aangetroffen. Met boekenstudie houden zich een grooter aantal veldheeren bezig dan andere personen (35% tegen 29%). Stelt men nu een lijst op van de eigenschappen, waarvan het waarschijnlijk is, dat zij bij den veldheer aangetroffen worden, dan komen in de eerste plaats in aanmerking die, welke procents- gewijze meer voorkomen dan bij andere personen, maar vooral die, waarvan tegelijkertijd het tegengestelde minder vaak voor komt, b. v. regelmatig actief 85% tegen 56% bij anderen, en het tegengestelde 2i/2% tegen 24% bij anderen. Natuurlijk zal de kans, dat deze eigenschap bij den veldheer zal aangetroffen worden, nog stijgen, indien de cijfers grooter of bij de tegengestelde eigen schap kleiner zijn. In onderstaand lijstje heb ik nu die eigenschappen opgenomen, waarvan de cijfers hooger zijn dan van de eigenschappen van andere personen, terwijl tegelijkertijd het tegengestelde cijfer lager is dan het cijfer van dezelfde tegengestelde eigenschap bij andere personen. Tevens heb ik door cursiveering den nadruk gelegd op die eigenschappen, die procentsgewijze meer dan tien maal zoo vaak voorkwamen dan het tegengestelde. Dan krijgt men als de meest op den voorgrond tredende eigenschappen van den veld heer: beweeglijk niet verstrooid regelmatig actief gezond emotioneel actief niet vatbaar voor meteorologi- volhardend sche invloeden zelfstandig niet groot liefhebber van eten moedig en drinken verplaatsbare opmerkzaamheid sport wantrouwend buitenleven verdraagzaam muziek besliste meeningen niet beeldende kunst niet contradicties (geen afwis- niet comfort selend te voorschijn treden niet bij voorkeur omgang met van lijnrecht met elkaar in vrouwen strijd zijnde neigingen en liefde voor dieren eigenschappen) wiskunde niet schoksgewijze ontwikkeling niet voorliefde voor talen (d. i. niet plotselinge verande-rea//a (belangstelling voor ring in overtuigingen en plan- machines, technische ver- nen) keersmiddelen, enz.) systematisch gelijkmatige stemming niet bespiegelend 79

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 7