prikkelbaar niet geldzucht heerschzucht gelukkig getrouwd familiegevoel goed voor dienstboden vriendschap vaderlandsliefde ernstig eerlijk betrouwbaar niet royaal in uitgaven niet beschroomd niet vormelijk niet gesloten intellectueele spelen boekenstudie goed opmerker goed geheugen goed oordeel ruime blik toegankelijk voor nieuwe in zichten methodisch punctueel practisch menschenkennis niet aangenaam prater niet welsprekend niet hartelijk lachen. Vele dezer bij den veldheer meest voorkomende eigenschappen en bijzonderheden mochten wij a priori verwachten, maar terwijl wij tot nu toe vermoedden, dat hij bijv. sterk in de wiskunde was, blijkt dat, na een statistisch onderzoek als het onze, zeer duidelijk." Nu de vraag: „Bestaat er een scherp afgescheiden groep indi viduen, die gepraedisponeerd is tot het optreden als veldheer? Met andere woorden: Kent de classificatie der karakters eene groep menschen, die volkomen beantwoordt aan het beeld van den veld heer, zooals wij dat in het vorige hoofdstuk schetsten?" Na uitvoerig de karakters der 40 veldheeren te hebben beschre ven, vervolgt de schrijver: „Ik vind dus in het geheel: 28 gepassioneerden, nX Anhalt-Dessau, Bülow, Caesar, Catinat, Clive, Davout, Fabvier, Frederik de Groote, Gneisenau, Gustaaf Adolf, Hannibal, Hoche, Karei XII, Keith, Lee, Marlborough, Maurits, Moltke, Napier, Napoleon, Eugenius van Savoye, Seydlitz, Turenne, Wallenstein, Washington, Willem III, Winterfeldt, Wolfe. 8 cholerici: Blücher, Cromwell, Gordon, Lannes, Ney, Schwerin, Suworof, Zieten. 2 phlegmatici: Berthier, Wellington. 2 sanguinici: Murat, Peter I. Zooals te verwachten was, zijn alleen de actieve typen vertegen woordigd; een veldheer zonder activiteit komt niet voor. Even eens was te verwachten, dat de gepassioneerden en cholerici het meest zouden voorkomen. Buitengewoon groot is het getal der gepassioneerden, 70%; niet alleen is dit getal veel grooter dan dat der andere groepen tezamen, maar het overtreft verre het aantal gepassioneerden, dat men bij eene groep willekeurige per sonen aantreft. Zoo vond Heymans bij eene groep van 110 per- Zie voor de beteekenis van de gebezigde vaktermen het artikel van Dr. L. Balner, l.M.T. 1925, bladz. 83 e. v. 80

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 8