Bij de koper- en blikslagerij is nog een speciale vertininstal- latie aangebracht, waar o. m. al de voor het leger benoodigde kookketels, ook die voor de keuken- en filterwagens, worden vertind. In de instrumentmakerij, welke zich in het andere gebouw bevindt, worden bijna alle instrumenten van het leger gerepareerd en ook gedeeltelijk aangemaakt. Daar men in lndië zeer weinig particuliere werkplaatsen vindt, waar dergelijk werk behoorlijk kan worden verricht, moest deze werkplaats vooral gedurende de oor logsjaren zeer uitgebreid worden. Men ziet er de grootste verschei denheid van voorwerpen in herstellingvan opzetten (voor de kanonnen) en batterij-kompassen, die hier geheel kunnen worden aangemaakt, tot telefoon-toestellen, prisma-kijkers, afstandmeters (de zoogenaamde invert- en coincidenz telemeters) en tertshor loges toe. Alle mogelijke verdeelingen kunnen er met de ver- deelmachine's op de instrumenten worden aangebracht. In de aan deze werkplaats grenzende plaat- en bankwerkerij worden alle mogelijke ketels voor keuken- en filterwagens, verder hamen, en zeer veel andere voorwerpen voor het leger aange maakt en affuiten en voertuigen voor de artillerie hersteld, waarvoor thans een afzonderlijke geschutherstelplaats is ingericht. Voor dit laatste werk worden veelal Europeesche militaire werklieden gebruik, omdat het werk voor de Inlandsche werklie den te zwaar is. In de bankwerkerij is een installatie voor autogeen en een voor electrisch lasschen met gelijkstroomapparaatverder apparaten om de schakels van kettingen electrisch te lasschen en boor- en klinkwerk door puntlasschen te vervangen. De draaierij beschikt over zeer oude draaibanken doch ook over nieuwe geheel moderne machines. Men treft er nog Engel- sche Withworth draaibanken aan, welke van 1860 dateeren. Be halve de noodige draai- en schaafbanken bevinden zich in deze werkplaats ook nog twee zoogenaamde ketelpersen, welke ver vaardigd zijn van oude bronzen mortieren. Met dezQ persen worden aluminium eetketels en doppen voor metaalverkapsels voor het leger geperst. Alle machines worden electrisch gedreven. Eerst bij de over brenging naar Bandoeng is de Artillerie Constructie Winkel geëlectrificeerd kunnen worden, daar de oude werkplaatsen te Soerabaia geheel waren ingericht op aandrijving door stoom machines of ruwoliemotoren. De nieuwe werkplaatsen beschikken over een geheel moderne electrische installatie. De stroom wordt geleverd door het Gewes telijk Electriciteits Bedrijf voor Bandoeng en Omstreken (korter G. E B. E. O.) welk bedrijf de stroom weder ontvangt van de krachtcentrale's van den Dienst voor Waterkracht en Electriciteit, welke op de hoogvlakte van Bandoeng zijn gelegen. 146

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 10