De 6000 volt draaistroom wordt in het transformatorenhuis van den A. C. W. getransformeerd in bedrijfstroonr van 550 volt spanning. In dit huisje bevindt zich tevens de schakelinstallatie, waardoor de stroom door ondergrondsche leidingen over de verschillende werkplaatsen wordt verdeeld. De geheele installatie is berekend op een mogelijke uitbreiding tot een capaciteit van 1200P. K. welke hoeveelheid energie niet alleen voor den A. C. W. doch ook voor de daarachter gebouwde Projectielfabriek en de later naar hetzelfde terrein over te brengen werkplaatsen voor de draagbare wapenen, patroonfabriek en pyrotechnische werkplaats noodig zal zijn. De geheele fabriek beschikt over een ruime hoeveelheid fabriekstelefonen, waardoor het mogelijk is van uit het kantoor gebouw alle fabrieksgebouwen telefonisch te bereiken. Bovendien is een ringsignaalinstallatie aangebracht met een twintigtal claxons om iemand die op een bepaald oogenblik noodig is, doch waar van niet bekend is, waar hij zich bevindt, door de geheele fabriek met morsesignalen op te roepen Hoort de persoon, die opgeroepen wordt en zich in een verafgelegen werkplaats bevindt, het voor hem bestemde signaal, dan kan hij zich onmiddellijk naar de dichtstbijzijnde telefoon begeven. Veel heen en weer geloop, dus ook tijd, wordt daardoor bespaard. Een moederklok met de noodige electrische nevenklokken geven op (al van plaatsen den juisten tijd aan. De moederklok heeft bovendien een speciale inrichting waardoor op de gewenschte tijdstippen, geheel automatisch, de noodige signalen voor het beginnen en eindigen der werktijden worden gegeven. Ten slotte kan door middel van de moderne wachter controle-installatie op afdoende wijze controle worden uitgeoefend op de wakers, die voor de veiligheid van de gebouwen en terreinen moeten zorgen. Met het bovenstaande hoop ik te hebben aangetoond hoe uit de oorspronkelijke Fabriek de Phoenix, eerst te Soerabaia, doch vooral ook na de overbrenging van de fabriek naar Bandoeng, in den loop der jaren belangrijke Legerwerkplaatsen zijn gegroeid, welke wat bouw, inrichting en outillage betreft geheel aan de eischen voldoen welke thans aan een dergelijke inrichting wor den gesteld. Het Hoofd van den A.C.W. de Majoor der Artillerie H.W. Ver- ment zeide hieromtrent in zijn toespraak op den 2en Januari j.l. nog het volgende Zooals uit het geschiedkundig overzicht blijkt, is de A.C.W. opgericht om te voorzien in den aanmaak en de herstelling van het oorlogsmaterieel voor het leger, waartoe in de allereerste plaats wordt gerekend het materieel dat door de Magazijnen van Oorlog aan de korpsen in bruikleen wordt afgestaan, het zoo genaamde Artillerie materieel, terwijl ook werkzaamheden verricht 147

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 11