worden voor andere wapens en diensten, andere Departementen en particulieren. Aan het voor het Leger benoodigde materieel, dat van een groote verscheidenheid is, worden bijzondere eischen gesteld wat betreft soliditeit, duurzaamheid en juistheid van afwerking in verband met de onderlinge verwisselbaarheid. De constructie moet tegen een ruwe behandeling bestand zijn en indien door een ongeval of 's vijands vuur onderdeelen defect raken, moeten deze ter plaatse door goed passende reserve-deelen dadelijk kunnen worden vervangen. Het is duidelijk dat aan het bedrijf in verband met deze fac toren eveneens hooge eischen worden gesteld. Meermalen is beproefd aan de particuliere industrie een deel der werkzaamheden op te dragen echter zonder gunstig resultaat, niét omdat de particuliere industrie niet in staat is het werk naar behooren te verrichten, maar omdat zij niet gewend is werk af te leveren, dat aan de gestelde hooge eischen voldoet. Het zich inrichten voor dit doel zou haar te veel geldelijke offers kosten en de Regeering was niet genegen subsidies te verleenen. De oorlog heeft bewezen hoeveel tijd en geld er noodig is om in industrielanden als Engeland en Frankrijk de particuliere industrie om te vormen tot oorlogsindustrie. In oorlogstijd zal de A. C. W. dan ook hoofdzakelijk zelf in de plotseling stijgende behoefte moeten voorzien door de pro ductie aanmerkelijk op te voeren, hetgeen mogelijk is doordat met de outillage en de personeelsbezettingen door de oplegging van voorraden in vredestijd hiermede rekening wordt gehouden. Hoe meer deze oorlogscapaciteit ook in vredestijd wordt benut door naast de benoodigdheden voor het Leger ook artikelen voor andere departementen aan te maken, des te meer zal het in deze inrichting vastgelegde kapitaal rendabel kunnen worden gemaakt. Het administratief beheer van 's Lands Constructie Winkel schijnt al dadelijk na de oprichting daarvan, aanleiding te hebben gegeven tot moeilijkheden, getuige hetgeen daaromtrent in het meergenoemd historisch overzicht wordt vermeld. Het daarop betrekking hebbende gedeelte, hetwelk hieronder volgt, geeft wel een eigenaardigen kijk op de toestanden, die toenmaals heerschten en last not least op het gevoel van humor van een Regeeringsambtenaar in dien tijd. S. Kalff schrijft n.L: In 1810 vaardigde Daendels nog uitvoerige instructies uit betreffende het beheer van den Constructiewinkel. De titel van prefect was toen vervangen door dien van landdrost en deze, te zamen met den brigadier chef van de militaire divisie te Soerabaia, werd met het oppertoezicht over de inrichting belast. Zij moesten 148

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 12