Wanneer de nog van kracht zijnde administratieve bepalingen te star zijn, wordt gewoonlijk de noodige soepelheid gemist om bij een staatsbedrijf de boekhouding zich aan het bedrijf te laten passen. Ook bij andere gouvernementsbedrijven wordt dat be zwaar ondervonden. Het bedrijf moet No. 1 zijn en blijven en hoofddoel van het boekhoudsysteem moet zijn de verschaffing van gegevens, waardoor het bedrijf kan worden verbeterd. Nim mer mag het systeem op zoodanige wijze verstarren, dat het be drijf er°door wordt benadeeld. In zijn reeds genoemd artikel werd door den Majoor BKUK- KER, behalve de financieele administratie ook de organisatie en wel in het bijzonder de leiding van de Artillerie Inrichtingen besproken. Door hem werd aangetoond, dat de geheele technische en economische opzet dier Inrichtingen aan een grondige herziening moesten worden onderworpen. Hij bepleitte daartoe een geheel nieuw te ontwerpen plan, opgetrokken op nieuwe fundeeringen, waarbij van huis uit rekening wordt gehouden met militair, tech nisch en economisch daaraan te stellen eischen. Voor meerdere bijzonderheden daaromtrent moge worden ver wezen naar het bovenvermelde artikel in het I. M. 1. (1919). De hoofdzaak, waarvoor werd gepleit, was een afzonderlijke Directie voor de Artillerie Inrichtingen c. q. Legerinrichtingen. Door het vormen van een vast korps van officieren voor de Artillerie Inrichtingen en het openstellen van de gelegenheid tot hooger technische opleiding in Nederland voor de officieren dier Inrichtingen, werd reeds aan de van verschillende kanten geuite bezwaren omtrent gebrek aan continuiteit en de ondeskundigheid van het leidend personeel tegemoet gekomen Indien het moge gelukken door eene reorganisatie de Artillerie Inrichtingen onder een Directie te brengen, dan zal een toestand worden geschapen waarin het opvoeren der verschillende bedrijven, o. m. door meerdere samenwerking onderling, mogelijk zal zijn. Tot het volgend jubileum van den A. C. W., waarbij het hon derdjarig bestaan zal worden gevierd, ligt weder een tijdvak van 25 jaren. Wellicht zal het in dit tijdvak gelukken, om beter dan in de laatste jaren en wel in het bijzonder in de malaise jaren, het geval was, de productie en het bedrijf zoodanig op te voe ren, dat meer profijt kan worden getrokken van de ruime, moderne opzet der gebouwen en de uitstekende outillage dier inrichting 151

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 15