Wat blijkt nu bij de uitvoering van dergelijke werkjes Heeft men natuurlijke slooten of greppels, dan is de uitbouw tot een geschikte opstelling door geringe verdieping gepaard met verzwaring in front en achterzijde (rugweer tegen eigen vuur) zeer eenvoudig en de wijziging van het terrein onopvallend. Ook onmiddellijk achter levende heggen en paggers, is in den beganen grond de gewenschte opstelling zeer goed te maken. In open sawahterrein met natuurlijke dijkjes in plaats van slooten is het veel moeilijker. Bij kleine onderlinge niveauverschillen der sawah's (van 0.10 M. tot 0.40 M.) kan de aanleg plaatshebben als in figuur 5. De rugweer flauw glooiend naar achteren verloopend. Bij grootere niveauverschillen (0.40 M en meer) is bij opstel ling aan de lage zijde de natuurlijke dekking aanwezig en kan deze verbeterd worden (fig. 6)een rugweer zal ten behoeve van de onzichtbaarheid achterwege moeten blijven, terwijl tevens daarom een armsteunvlak dikwijls niet is aan te leggen. Bij opstelling aan de hooge zijde wordt de toestand veel moeilijker en ontstaat de oplossing van figuur 7, die uiteraard steeds zichtbaar zal zijn. Om hieraan (fig. 5 en 7) tegemoet te komen, is het noodig dat: le. de opstelling het beloop der galangans nauwkeurig volgt 2e. de versche aarde van de breede rugweer met de be groeiing der omgeving wordt afgedekt 3e. de ontgravingen worden voortgezet tot volgende ont moetingspunten van galangans als in figuur 8 met stippellijn aangegeven. Het vereischt in elk geval veel handigheid en routine om in ons open sawahterrein op dit gebied iets te bereiken. Waar verder de opstelling van de g. m. een uitschulping van het armsteunvlak vereischt (fig. 9) om in de verschillende gewenschte richtingen te kunnen vuren is het nuttig, dat deze opstellingsplaats(en) samenvallen met ontmoetingspunten van galangans, waar deze verbreeding minder opvalt. 153

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 17