gen optredende Russen tactisch omvat te zullen worden. Boven dien moesten in September de Oostenrijkers noodwendig worden gesteund, hetgeen van uit Oost-Pruisen met meer kans op succes zou kunnen geschieden dan van uit een opstelling achter de Weichsel. Op verzoek van Ludendorff werden dan ook door het Hoofdkwartier telegrafisch de volgende maatregelen bevolen. Het Ie Reserve-korps, het XVIIe legerkorps en de reservetroe pen van de vesting Königsberg zouden moeten halt houden tus- schen het merengebied en de Memel, zooals op Schets 1 is aange geven. Het Ie legerkorps, dat ter versterking van het 8e leger „in Anrollen" was, moest te Goszlershausen, in de onmiddellijke omgeving van het XXe legerkorps worden uitgeladen. Overigens moesten alle beschikbare bezettingstroepen van de vestingen Thorn, Kulm en Graudenz alsmede van Marienburg naar Straszburg en Lautenburg worden verplaatst. Op zijn verdere doorreis naar Oost-Pruisen ontmoette Ludendorff te Hannover generaal Hindenburg, waarop door het nieuwe legercommando de reis werd voortgezet naar Marienburg, dat 23 Augustus om 2 n.m. werd bereikt. Den 24sten Augustus was men aan Duitsche zijde zoo gelukkig om een Russisch draadloos telegram te onderscheppen dat een duidelijk beeld gaf van den toestand van het Narew-leger. Het VIe Russische legerkorps was in opmarsch over Orteisburg op Bischofsburg, het X!lle marcheerde op Allenstein. Meer westelijk waren de korpsen XV en XXIII in gevecht met het XXe Duitsche legerkorps, terwijl het Ie Russische korps oprukte over Soldau, door cavalerie gedekt in de richtingen Lautenburg en Straszburg. Door de Duitsche leiding wordt nu het volgende operatieplan opgezet. De op een dubbele operatielijn opereerende Russen zullen door het 8e leger, dat zich strategisch vereenigen zal, bij gedeelten worden verslagen. Hiertoe zal eerst het leger van Samsonow worden aangegrepen, voor welk doel het Ie R. K. en het XVIle legerkorps voor het front van Rennenkampf moeten worden afgevoerd en naar het Zuiden gedirigeerd, ten einde deze beide korpsen met de overige, zich reeds in de omgeving vanTannen- berg bevindende deelen van het 8e leger tot een gezamenlijken slag te vereenigen. Slechts de le cavalerie-divisie zou tegenover Rennenkampf worden achtergelaten om den afmarsch der legerkorpsen IR en XVII te versluieren. Van tegenhouden van het leger van Rennenkampf of het beletten van een ver- eeniging van dat leger met het leger van Samsonow kon natuurlijk in verband met de geringe sterkte dier cavalerie geen sprake zijn. Toen bovendien nog op 26 Augustus van de le cavalerie-divisie één brigade de opdracht ontving om den af marsch der legerkorpsen IR. en XVII te dekken in de richting 159

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 23