Sensburg, stonden van af 27 Augustus nog slechts twee cavalerie brigades tegenover 24 sterke infanterie- en meerdere cavalerie divisies van den vijand. „Er (Rennenkampf) brauchte nur anzutreten, und wir waren geschlagen". Va banque Het Ie Russische legerkorps moest in Oostelijke richting worden doorbroken door een gezamenlijken aanval van het Ie Duitsche legerkorps met den rechtervleugel van het inmiddels versterkte XXe korps waardoor, in vereeniging met het XVIIe en Ie R. korps, de hoofdmacht van het Narew-leger mogelijk kon worden omvat en vernietigd. Voorde opstelling op 26 Augustus wordt verwezen naar schetst. Aan den Z. W. vleugel was opdracht verstrekt om in den vroegen morgen van 27 Augustus den aanval te beginnen. In den avond van laatstgenoemden datum had deze vleugel echter nog slechts weinig terrein gewonnen; op den anderen vleugel was het Vie Russische korps voor het XVII® Duitsche korps uitgeweken. Op 28 Augustus moesten de aanvallen van het le Duitsche korps in O. richting met groote hardnekkigheid worden doorge zet, terwijl de korpsen 1 R. en XVII voor dien dag opdracht ont vingen tegen de flank van het in opmarsch zijnde XIlIe Russische legerkorps op te treden door in te zwenken tegen de lijn Allen- stein-Passenheim, onder achterlating van eene dekking tegen Ortelsburg. In den namiddag van 28 Augustus naderde de slag van Tannen- berg zijn beslissing. Het Ie Russische korps werd doorbroken, het XIlle Russische korps in den rug aangevallen en de ring om den vijand gesloten. Het Narew-leger werd buiten gevecht gesteld waarbij niet minder dan 90.000 Russen krijgsgevangen werden gemaakt. Evenwel was de operatie nog niet ten einde gebracht want ook Rennenkampf moest zoo mogelijk worden vernietigd. Op 29 Augustus, dus nog voordat de slag bij Tannenberg volledig ge ëindigd was (30 Augustus), werden voor dit doel door de Duit sche legerleiding reeds de noodige maatregelen getroffen. Twee nieuwe Duitsche korpsen werden het 8e leger van af het west front toegevoerd nl. het Garde-Reservekorps en het XIe legerkorps, alsmede de 8e Cavalerie-divisie, welke versterkingen werden uit geladen bij Allenstein en Elbing. Het 8e leger werd nu „bereit- gestellt" als aangegeven op schets 2. Te Soldau bleven voor de grensbeveiliging slechts zwakke krachten achter. Het operatieplan hield thans een omvatting in van den Rus- sischen linkervleugel. De korpsen XX, XI, I R. en G. R. zouden op een front van ongeveer 50 K. M. aanvallen op de lijn Angerburg-Wehlau, in welke lijn Rennenkampf zich had vastgezet, terwijl de om vatting via Lötzen zou geschieden door de korpsen I en XVII. 160

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 24