185 8. ORGAAN N. I. O. V. JANUARI-NUMMER. Dit nummer opent met een beschouwing over de in het academiegebouw te Leiden van wege het Legatum Visserianum gehouden colleges overliet on derwerp Nederland en het internationale vraagstuk." In het bijzonder trof ons hetgeen door den gepensionneerden Generaal J. C. C. Tonnet met betrekking tot Indië werd opgemerkt. Bij zijn beschouwingen wijdde deze spreker nl. ook een enkel woord aan de strategische positie van Nederlandsch-Indië in het Verre Oosten, bekende klanken, waarbij geen nieuwe gezichtspunten werden geopend, doc'h waaraan zonder verdere motiveering de conclusie werd verbonden: „in Nederland het leger, daar (in Ned-Indië) de vloot," omdatde weermacht in een eilandenrijk maritiem moet worden georganiseerd." Uit alles wat er den Iaatsten tijd zoo al te doen is geweest over dit onderwerp mag zekei wel woiden opgemaakt, dat deze opvatting in verband met onze beperkte middelen geenszins de onverdeelde instemming heeft kunnen verwerven. Spieker zou er dan ook goed aan hebben gedaan zijne meening behoorlijk te rnotiveeren Inmiddels vreezen wij, dat dit buiten zijn bevoegdheid valt, aange zien vooi een juiste beoordeeling van het Indische weermachtsvraagstuk het met voldoende is een bekend krijgskundige te zijn, maar tevens grondige ken nis van verschillende specifiek Indische omstandigheden onmisbaar moet wor den geacht. We kunnen de beschouwingen over deze college's, die inmiddels door een bedioevend klein aantal belangstellenden werden bijgewoond, overigens ten zeerste ter lezing aanbevelen. Ondei den titel Militair Onderwijs" behandelt Cdt. de wijze, waarop naar zijne meening de leiders van oefeningen te werk zullen moeten gaan om de on der hunne bevelen dienende militairen in hun beroep te onderwijzen. De schrijver betoont zich hierbij een voorstander van eene omvangrijke noodfneenng 60 aCht Ze'fS V°°r de brigac1e een »vriJ uitgebreid tooneel" We zouden willen opmerken, dat ook in dit opzicht niet vergeten moet worden, dat eenvoud het kenmerk is van het ware. De eenigszins gruwzame titel Duel en zelfmoord verbergt een gevoelvol schetsje, waaruit kan blijken, dat aan het weigeren van een duel of het nala ten van een uitdaging daartoe, wel eens een duel met eigen hartstochten voorat gegaan kan zijn, waarin niet lafheid de overhand behield. Voor aspirant-verlofgangers bevat het orgaan voorts uitgebreide wenken ten aanzien van de in het moederland wachtende belastingplichten. Behalve veel nuttigs leveren deze gegevens ook stof tot schoone visioenenb.v. wanneer men leest hoeveel belasting men zal moeten betalen voor een huisknecht een chauffeur, een schipper op een pleizierjacht. Nuttige wenken voor den a.s. verlofganger bevat ook een artikel Uit het moederland." Voorts de gewone rubrieken. T. B.

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 49