In het meest noordelijke gebouw: de zadelmakerij, de hout werkplaatsen (timmermanswinkel) en machinale houtbewerking en de ververij. Tevens treft men in dit gebouw de modelzaal met keunngsafdeeling en afpakkamer aan. In de zadelmakerij zijn slechts weinig machine's aanwezig. Het meeste werk is hier handenarbeid. De machinale houtbewerking is weder zoo modern mogelijk ingericht. Voor het drijfwerk van de verschillende zaag-, schaaf- en copieermachines is een kelder aangebracht, terwijl het stof' zaagsel en zelfs de houtspaanders door een krachtigen ventilator worden weggezogen en naar buiten geblazen, waar dit afval we der wordt verzameld. Vervolgens wordt het in een gasgenerator tot gas verbrand, welk gas weder voor verschillende verwarmings doeleinden in de fabriek kan worden benut. In de nabijheid van de houtwerkplaatsen is in een loods de houtbuigerij en drogerij ondergebracht. In de groote houtloodsen, welke achter de houtwerkplaatsen staan, is voldoende opslagruimte voor een 1000 M3 bezaagd hout. In die loodsen zijn tevens twee raamzagen en een blokmachi- ne geplaatst om de balken en dolken tot platen en planken te verzagen. Behalve het welbekende djatihout worden nog verschil lende andere minder bekende houtsoorten, sonokling, walikoekoen lassi, soeren en waroehout gebruikt. In de beide andere fabrieksgebouwen, elk ruim 3600 M.2 oppervlak beslaande, zijn de werkplaatsen voor de metaalbewer king ondergebracht. In het eene meest zuidelijke gebouw de ijzer- en kopergieterij, de smederij en de koper-en blikslagerij, in het andere de draaierij,' plaat- en bankwerkerij en de instrumentmakerij. Vooral de beide eerstgenoemde werkplaatsen zijn aanmerkelijk beter en moderner ingericht dan de oude werkplaatsen te Soera baia. In de gieterij wordt over de noodige koepelovens voor het smelten van ijzer, met een smeltcapaciteit van 3000 K. G. per uur, beschikt, benevens koperovens. Een electrisch gedreven loopkraan met een hefvermogen van 6 ton loopt door de geheele werkplaats om kroezen met gesmolten metaal en de zoogenaamde gietkasten gemakkelijk te kunnen verplaatsen. Om het gietijzer en de benoodigde brandstoffen voor de koepelovens op het voor het Iaden daarvan aangebrachte platform te brengen, is een electrische lift aanwezig. De smederij ingericht voor 65 vuren heeft een electrisch gedreven rookafzuiginrichting en beschikt over de noodige zware hamers en een smeedpers van 400 ton, welke uit Soerabaia werd overgebracht. Deze pers heeft ook een historisch verleden. Zij is afkomstig uit de oude buskruitmolen te Ngawi en werd toen deze molen werd opgeheven bij den A. C. W. te Soerabaia om gebouwd om als smeedpers te kunnen worden gebruikt. 145

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 9