Alvorens tot eene korte bespreking dezer groote voor het Leger werkende bedrijven over te gaan, is het wellicht niet ondienstig eerst eens onder de oogen te zien welke belangrijke voordeelen door eene vruchtbare samenwerking tusschen het Leger en Ge vangeniswezen worden bereikt. In de eerste plaats kan het Leger ten allen tijde beschikken over uitgebreide werkplaatsen met geschoold personeel waar massa-productie van legerbehoeften mogelijk is, hetgeen bij eene eventueele mobilisatie van onschatbare waarde zal blijken. Het is bekend hoe in de mobilisatie-dagen in Nederland allerlei noodmaatregelen moesten worden getroffen om kleermakersateliers, schoenmakerijen en andere bedrijven op te richten en in bedrijf te stellen met samengeraapte krachten. Welnu het Indische Leger heeft het groote voordeel dat het dergelijke noodmaatregelen niet zal behoeven te nemen. Hierbij komt nog dat het dienstdoende personeel voor een groot deel is gerecruteerd uit oud-militairen, wat bij eene superintendentie van het militair gezag in oorlogstijd belangrijke voordeelen biedt. In de tweede plaats geniet het Gevangeniswezen de voordeelen van eene goede tewerkstelling der dwangarbeiders, waarmede wordt bereikt dat de grondgedachte van het rechtswezen verbe tering van den misdadiger door hem een geregeld arbeidzaam leven te laten lijden, onderworpen aan strenge tucht, zoodat hij als een beter mensch in de maatschappij kan terugkeeren—tot haar recht kan komen. In de derde plaats bereikt de straf haar doel; de misdadiger heeft binnen de gevangenismuren de strenge doch humane hand van de Justitie gevoeld, waardoor het gevaar van recidivisme belangrijk wordt verminderd, hetgeen voor een goed geordenden staat noodzakelijk is. En in de laatste doch zeker niet minst belangrijke plaats wordt bereikt dat het Ned. Indische Gouvernement de geldelijke voor deelen van deze samenwerking geniet, doordat een belangrijk deel van de noodzakelijk te maken kosten voor het levensonderhoud der gevangenen wordt goedgemaakt door hunne arbeidprestaties, terwijl de winst die bij het vervaardigen der artikelen verkregen wordt in 's Lands schatkist terugvloeit. Thans willen wij overgaan tot eene korte beschrijving van de verschillende gevangenisbedrijven, die in hoofdzaak voor het Leger werken, voornamelijk voor de Intendance, doch ook voor den A. C. W. en de Genie. Als een der eerste bedrijven die voor het Leger in werking kwam, noemen we de leerlooierij en het schoenmakersbedrijf in 's Lands gevangenis te Djocjakarta. Oorspronkelijk klein opgezet, breidde deze inrichting zich snel uit, vooral toen ook de Inlandsche soldaten schoenen kregen, zoodat thans, dagelijks een 400-tal dwangar beiders in looierij en schoenmakerij werkzaam zijn. De looierij 210

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 10