levert het zoolleer, dat door de Intendance wordt gekeurd en overgenomen, terwijl de overige noodige artikelen voor het maken van legerschoenen uit de Intendance-magazijnen worden betrokken. Voor het vervaardigen van een paar model schoenen wordt f 1.20 maakloon berekend. Op het oogenblik worden in de schoenmakerij 220 paar schoenen per dag vervaardigd, hetgeen eene jaar productie geeft van ruim 70.000 paar schoenen, waaronder een gedeelte begrepen is voor veld-, gewapende- en algemeene-politie en het personeel van het Gevangeniswezen zelf, die eveneens model legerschoenen dragen. De capaciteit van de schoenmakerij kan door uitbreiding der werkkrachten nog belangrijk worden opgevoerd, terwijl de productie van de leerlooierij hiermede gelijken tred kan houden. Behalve zoolleer vervaardigt de looierij ook tuigleer, pompleer, enz. Aan het hoofd der bedrijven staat Euro- peesch technisch personeel, de schoenmakers allen oud-militairen met eene jarenlange legerpraktijk, de leerlooiers uit Nederland uitgezonden, waar zij reeds jaren in verschillende looierijen gewerkt hebben. De looistoffen om dierlijke huid (meest van Java- en Madoera-vee) om te zetten in leder kunnen zoo noodig allen op Java verkregen worden met behulp van het Boschwezen, alleen de extracten komen uit het buitenland. Een tweede voor het Leger niet minder belangrijk bedrijf is de machinale weverij in 's Landsgevangenis te Cheribon, met ververij en bleekerij te Koeningan. Deze moderne fabriek is na den oorlog in 1920 gereed gekomen en heeft in eenige jaren zoo'n geweldige vlucht genomen, dat eene uitbreiding met 80 machinale weefge touwen door de Regeering reeds is goedgekeurd, welke getouwen dit jaar nog in bedrijf zullen worden gebracht. De weverij in Cheribon zal dan in staat zijn l'/2 millioen meter geweven stof per jaar af te leveren. Behalve voor den dienst der Volksgezondheid en het Gevan geniswezen en andere afnemers, werkt Cheribon in hoofdzaak voor het Departement van Oorlog. Door de Intendance worden de sterkte, nummers, twijning, enz. van de benoodigde garens opgegeven, terwijl door tusschenkomst van den Indischen Centralen Aanschaffingsdienst deze grondstoffen voor de weverij bij open bare inschrijving worden aangeschaft. Daarna worden de garens zoo noodig in de ververij te Koeningan (eveneens een geheel modern opgezet bedrijf) in verschillende kleuren geverfd, waarna het weven der vereischte stoffen te Cheribon volgt. In de ververij worden alleen indanthreen-kleurstoffen gebruikt, welke de eigen schap bezitten licht- en kleurecht te zijn, wat vooral in Indië bij het sterke zonlicht en veelvuldig wasschen noodzakelijk is. Thans vervaardigt Cheribon voor het Departement van Oorlog reeds groote hoeveelheden grijsgroen katoen, klamboegoed, wit keper, enz. en zal deze gevangenis na de uitbreiding in staat zijn om aan alle orders voor dit Departement te kunnen voldoen. In de verschillende bedrijven te Cheribon en Koeningan wer- 211

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 11