ken 700 dwangarbeiders onder leiding van uitstekend technisch onderlegd Europeesch personeel, dat uit Nederland werd uitge zonden en welke allen eene jarenlange praktijk in onze Neder- landsche textielcentra achter den rug hebben. De vrees dat de Inlandsche gevangenen niet tot wevers zouden kunnen worden opgeleid, is nimmer bewaarheid geworden en heeft de praktijk juist het tegendeel bewezen. Door dit textielbedrijf is wederom een steentje bijgedragen om het Leger bij isolatie van Java onafhankelijk van het Buitenland te doen zijn. Een onderafdeeling van het bedrijf te Cheribon vormt de handweverij in de Bijzondere strafgevangenis te Meester- Cornelis, waar een zestigtal handweefgetouwen in bedrijf zijn, hoofdzakelijk tot het vervaardigen van ongebleekt katoen. Eene tweede weverij, namelijk eene zeildoekweverij in de nieuw gebouwde gevangenis te Sragen, is in wording en zal nog in de tweede helft van dit jaar geopend worden. De benoodigde weefgetouwen zijn reeds aangekocht, de afbouw der werkplaatsen is bijna gereed en zoodra het technisch personeel zal zijn aan genomen, kan dit bedrijf in werking komen en zal het Gevange niswezen ook in staat zijn het zeildoek voor militair schoeisel, en voor vele andere diensten als Marine, Post-en Telegrafie, enz. te vervaardigen. Hebben wij hiermede de gevangenisbedrijven besproken waar grondstoffen als leder en textielgoederen worden vervaardigd, thans willen wij eens nagaan in welke gevangenissen deze en andere grondstoffen worden omgezet tot bruikbare uitrustingstukken voor den soldaat. Behalve de schoenmakerij in Djocja heeft het Gevangeniswezen nog een tweede lederindustrie, namelijk de zadelmakerij in 's Lands gevangenis te Solo, waar harnachementen, veldzakken, stormban den, riemen, foudralen, enz. worden vervaardigd. Aan het hoofd van de zadelmakerij staat een gewezen militair zadelmaker van den A. C. W., die een 300-tal gevangenen-werklieden onder zich heeft. Behalve voor het D. v. O. wordt hier ook veel werk gedaan voor de Post- en Telegrafie, Binnenlandsch Bestuur en voor particulieren. Verder beschikt het Gevangeniswezen over een 5-tal groote kleer makerijen in 's Landsgevangenis te Soerabaja, het gestraftenkwar tier Mlaten, de Eur. gevangenis en de Vrouwengevangenis te Se- marang en 's Landsgevangenis te Tjipinang (Meester- Cornelis) res pectievelijk met ateliers van ongeveer 250, 600, 100, 150 en 300 gestraften. Al deze bedrijven werken in hoofdzaak voor het Leger en vrijwel alle kleedingstukken voor den soldaat worden hier vervaar digd. In de militaire gevangenis te Tjimahi worden de proefsnij- dingen gehouden om na te gaan op welke manier uit een stuk goed op de voordeeligste wijze de onderdeelen der kleedingstuk ken kunnen worden gesneden, daarna worden van deze proefsnij- dingen gewaarmerkte kartonnen maatpatronen vervaardigd, welke 212

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 12