geheel overeenkomen met de te Tjimahi aanwezige en aldaar op te leggen standmodellen. Deze maatpatronen worden aan de kleer makerijen in de gevangenissen verstrekt, zoodat alle militaire klee ding- en uitrustingstukken overal volgens hetzelfde patroon en hetzelfde model worden vervaardigd. De dwangarbeiders werken in deze kleermakerijen onder leiding van Europeesch geschoold personeel, zoo goed als allen oud-militaire kleermakers. in 's Landsgevangenis te Tjipinang worden tevens bamboehoe- den en grijsgroene kwartiermutsen vervaardigd, terwijl ook een aan vang is gemaakt met het maken van kepi's. De bamboehoeden komen in onafgewerkten toestand en ongekleurd uit het Tangerangsche, waar deze artikelen in huisnijverheid worden vervaardigd. Te Tjipinang heeft de afwerking en het kleuren plaats overeenkomstig de wenschen van de Intendance. Alle bamboehoeden voor het Leger, ruim 35000 per jaar, worden in deze gevangenis vervaar digd. Met het vervaardigen van grijsgroene kwartiermutsen is sedert het vorige jaar begonnen en mag worden verwacht dat zoodra hierin door de gestraften-werklieden de noodige vaardigheid zal zijn verkregen, dit artikel in de toekomst uitsluitend in de ge vangenis zal worden aangemaakt. De aanmaak van kepi's heeft zich nog slechts bepaald tot eene kleine bestelling en zullen de resultaten hiervan moeten worden afgewacht Voor het vervaardigen van meubilair voor militaire kantoren, kazernes, enz. zijn in verschillende gevangenissen meubelmakerijen opgericht en voor vaat- en kuipwerk, kuiperijen. Zoo beschikken de groote gevangenissen te Tjipinang (Mr. Cornelis) en Soerabaja over uitgebreide machinaal gedreven timmerwinkels en kuiperijen, terwijl te Malang, Madioen en Padang eveneens belangrijke tim mermanswerkplaatsen aanwezig zijn. De 2 eerstgenoemde gevan genissen hebben bovendien groote smederijen, terwijl te Tjipinang verder nog eene belangrijke blikslagerij is gevestigd. Vele artikelen als hout-, vaat- en kuipwerk, ijzer-, blik- en koperwerk, benoodigd voor militaire kantoren, kazernes, bivaks, hospitalen, enz. worden in deze werkplaatsen vervaardigd volgens standmodellen. Aangezien veelal nog echt ouderwetsch meubilair wordt gebruikt, zooals dit is afgebeeld in de „Instructie-inventaris van Kogen- schott", eene oude platenatlas met beschrijving en toelichting uitgegeven door het Departement van Oorlog ongeveer in 1889, en dit meubilair ofschoon buitengewoon solide, niet meer overeen komt met de eischen die men tegenwoordig aan een goed meubelstuk mag stellen wat betreft constructie, sierlijkheid van lijn, enz., is thans bij het Gevangeniswezen in overleg met de Intendance een nieuwe prijscourant met afbeeldingen in bewerking, waarin teekeningen en foto's van meer modern meubilair zijn opgenomen overeenkomstig de thans daaraan te stellen eischen. Ook artikelen van ijzer-, koper- en blikwerk zullen hierin, toege licht door duidelijke afbeeldingen, worden opgenomen. Deze 213

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 13