geïllustreerde prijscourant zal nog dit jaar in druk verschijnen en kan Kogenschott's boekwerk als antiquiteit worden opgeborgen. Voor het plaatsen en aannemen van bestellingen geeft een derge lijke prijscourant belangrijke voordeelentelkenjare kunnen de prijzen der artikelen in onderling overleg worden vastgesteld, ter wijl het voor eene bestelling voldoende is naar het nummer van de prijscourant te verwijzen. Behalve voor meubilair zijn de groote timmerwinkels ingericht voor het vervaardigen van deuren, raamkozijnen, dakconstructies, enz., in één woord voor alle mogelijke houtconstructies en in staat aan groote orders voor de Genie te voldoen. Zoo bestaat b.v. in de werkplaatsen te Tjipinang en Soerabaja, waar eenige honderden timmerlieden werken, gelegenheid belangrijke houtwerken te doen uitvoeren, o.m. het in confectie maken van houten gebouwen, bivaks, enz. terwijl in de smederijen de noodige ijzerconstructies kunnen worden vervaardigd. Hiermede hebben wij de voornaamste voor het Departement van Oorlog werkende gevangenisbedrijven besproken en rest ons nog slechts enkele kleinere bedrijven te vermelden als de zeep- ziederij te Tjipinang waar zeep voor de militaire wasscherij te Tjimahi wordt vervaardigd, de aanmaak van allerlei soorten dis tinctieven en emblemen in de borduurwinkel van de vrouwenge vangenis te Semarang en het vervaardigen van duizenden men- dong ligmatjes in verschillende gevangenissen als Djocja, Solo, Magelang, Mr. Cornelis, e.a. Met het voorgaande hebben wij getracht aan te toonen tot welke belangrijke resultaten de samenwerking tusschen Leger en Ge vangeniswezen in den loop der jaren geleid heeft en hoe de aan schaffing van kleeding- en uitrustingstukken, die in vroegere jaren moest worden uitbesteed aan particuliere firma's of waar voor uitzending uit Europa noodig was, langzamerhand is gecon centreerd in daarvoor speciaal ingerichte gevangenisbedrijven in Indië zelf. In het bijzonder de vlotte en coulante wijze waarop steeds met de Intendance kon worden samengewerkt, heeft het mogelijk gemaakt vele dezer bedrijven tot flinke bloeiende onder nemingen te doen opgroeien. Tevens hopen wij het vage begrip dat de meesten over Indische gevangenistoestanden hebben eenigszins te hebben verduidelijkt en een beeld te hebben gegeven op welke praktische wijze het moeilijke arbeidsvraagstuk voor gevangenen in onze Koloniën is opgelost. Natuurlijk zijn er nog vele andere tewerkstellingen voor gevangenen dan alleen bij en voor het Leger, doch waar deze buiten het kader van het hier behandelde onderwerp val len, zijn zij buiten beschouwing gelaten. Met een enkel woord moge nog worden gewezen op het meer indirecte belang dat het Leger bij het Gevangeniswezen heeft, namelijk als een dienst waarbij vele oud mindere-militairen na 214

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 14