/Methuen van zijn basis hebben kunnen afsnijden. Dit zou de val van Methuen, die niet buiten de spoorlijn bestaan kon, hebben vergemakkelijkt, vooral indien Cronjé op dat moment tot den aanval zou zijn overgegaan. Indien de Boeren in Bloemfontein geen voldoende macht voor een dergelijke actie beschikbaar hadden kunnen krijgen, dan had toch zeer goed op kleinere schaal het offensief aangenomen kunnen worden, b. v. tegen de verbindingen van Methuen, met name tegen de spoorbrug over de Oranjerivier, waardoor Cronjé ■onder gunstige omstandigheden het offensief had kunnen aan nemen. De geheele toenmalige constellatie maakte voor de Boeren den ■overgang tot offensieve operatiën noodzakelijk. Het was voor hen de laatste kans om een gunstige wending in den oorlog te ver krijgen. De zeer verspreide opstelling der Engelsche troepen droeg de kiemen voor vernietiging in zich, althans tegenover een actieven tegenstander. De Boeren verzuimden deze kans en maakten zich volkomen ondergeschikt aan het optreden der Engelschen. De nieuw opgetreden opperbevelhebber Lord Roberts nam van af zijn aankomst met een weldoordachte offensieve operatie de leiding in handen en behield deze tot aan het einde van den oorlog. Het is van belang om na te gaan op welke wijze Lord Roberts zijn taak meende te moeten volbrengen. Hoofdzaak daarbij diende te zijn, dat het Engelsche leger in de een of andere richting het strategisch offensief zou aannemen Maar daarvoor deugde de toenmalige organisatie van dit leger niet. Het is de groote verdienste van Lord Roberts geweest deze fout duidelijk en tijdig te hebben onderkend en de verbe tering in den kortst mogelijken tijd te hebben tot stand gebracht. In afwachting van de voltooiïng dezer verbeteringen, besloot Roberts voorloopig in de verdedigende houding te volharden. Met steun van Kitchener toonde hij zich een uitstekend orga nisator en wel in dien zin, dat het hem gelukte in korten tijd het leger een goede treinorganisatie te bezorgen, aangepast aan de eigenaardige toestanden van het land. Door deze reorganisatie was het mogelijk geworden de operaties meer onafhankelijk te maken van het spoor wegnet, dan tot nu toe het geval was geweest. Groote verplegingsvoorraden werden voorts opgelegd aan de spoorbaan de Aar Kimberly, in welke richting de hoofdoperatie zou geschieden. In de voorafgaande periode had het gemis aan groote bereden verbanden zich duidelijk doen gevoelen tegenover de snel be weeglijke bereden Boerencommando's. Hieraan werd tegemoet gekomen door formeering van ëen Cav.-divisie, samengesteld uit 219

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 19