Tot het laatste werd besloten en wel tot een enkele strategische omtrekking om 's vijands O. vleugel. Deze keuze was zeer juist. De frontaanval zou weinig uitkomsten opleveren, ook al slaagde hij, daar de Boeren daarbij volkomen vrij in hun terugtochtsweg waren. Bovendien was de vijand in front zeer sterk, zooals de Engelschen trouwens reeds eerder ondervonden hadden. De omtrekking om 's vijands O-vleugel had de bezwaren van een dubbelen rivierovergang over de Riet- en Modderrivier, maar tevens het groote voordeel van een afsnijding van 's vijands ver bindingslijn met Bloemfontein. Het besluit der Eng., om tot de strat. omtrekking over te gaan, was mogelijk geworden doordat de nieuwe treinorganisatie toe stond op meerdere dagen afstand van den spoorweg te ageeren, iets wat met de oude organisatie onmogelijk zou zijn geweest. De omstandigheden lieten niet toe om een nieuwe omvattende basis in te richten, zoodat volstaan werd met een groote verple- gingstrein, die de omtrekkende beweging volgde. Door onvol doende dekking viel deze verplegingstrein op 15 Febr. groo- tendeels in handen der Boeren. De gevolgen kwamen niet tot hun recht, omdat terzelfder tijd de omtrekking reeds vrijwel volvoerd was. Had deze aanval eenige dagen eerder plaats gehad, dan zou de operatie daardoor ernstig in gevaar zijn gebracht. Bij de uitvoering van het plan van L. Roberts zat de zeer goe de bedoeling voor om den vijand door demonstratiën een ver keerden indruk te geven van de gekozen opmarschrichting. Het middel werd echter verkeerd toegepast. Zoo had een demonstratie plaats in W.-richting naar Koedoes- berg, echter met zeer twijfelachtig succes, omdat zij een week tevoren werd ondernomen. In dit geval had de demonstratie zoo* moeten worden uitgevoerd, dat de vijand daardoor den indruk verkreeg, met de voorhoede van een grootere troepenmacht te doen te hebben. Maar door het groote tijdsverschil zou hij, zelfs al had hij zich laten misleiden, voldoende tijd hebben gehad om zich te herstellen. Ook werd nog gebruik gemaakt van de dagbladen, die het valsche bericht verspreidden, dat de hoofdaanval via Springfon tein zou plaats hebben. De niet minder goede bedoeling van strenge geheimhouding der operatieplannen kwam op geheel verkeerde en daardoor zelfs na- deelige wijze tot uiting. De divisie-commandanten werden n. 1. volledig onkundig gehouden; ze kregen dag voor dag hun taak in gezegelde enveloppe toegezonden en wisten dus niet wat er zou gebeurenaanvankelijk zelfs niet, dat het om eene strategische om trekking zou gaan. Dit was zeer ten nadeele van de latere actie toen een zelfstandig medewerken in den algemeenen gedachten- gang van den opperbevelhebber noodzakelijk werd. 223

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 23