Op 10 en 11 Februari begonnen de troepenverplaatsingen De omtrekking had plaats langs een boog, loopende van af de Mod- derrivier over Graspan en Enslin (30K.M.Randam (20K.M.), Watervaldrift 25 K.M.Klipdrift (30K.M.naar Kimberley. Ze werd uitgevoerd door het geheele leger, behalve de le divisie onder Methuen, die aan de Modderrivier zou blijven om de frontgroep te vormen. Bij deze troepenverplaatsingen valt melding te maken van een marsch der 7e divisie, die op 12 Februari na 25 K.M. te hebben afgelegd, volkomen uitgeput en ongevechtsvaardig in haar lege ringsplaats aankwam. Op dien dag stierven eenige tientallen mili tairen, terwijl de helft der divisie achterbleef. De 7e divisie had daarna eenige rustdagen noodig voordat ze weer marschvaardig was. De reden hiervan was, dat deze divisie slechts eenige da gen tevoren te Kaapstad gedebarkeerd was. Hierbij kwam dus duidelijk aan het licht, hoe groot de invloed van een langdurige zeereis en klimaatsveranderingen op de ge vechtsvaardigheid van een leger kunnen zijn, zelfs al is dat leger, zooals in het onderhavige geval, samengesteld uit sportief aan gelegde en getrainde krachten. Als tegenstelling kan een prestatie van de 6e divisie dienen dit legeronderdeel legde tijdens de omtrekking in 24 uur een af stand van 40 K. M. af onder zeer zware marschomstandigheden, zonder dat de gevechtsvaardigheid geschaad werd. Deze divisie was echter ingemarcheerd en een maand langer in het land. De omtrekking had overigens een regelmatig verloop. De Cav. div. French bereikte, den vijand handig ontwijkende, den 13en Febr. Klipdrift, alwaar ze wegens uitgeputten toestand den 14en bleef. Daarbij werd verzuimd op te helderen in de richting van 's vijands hoofdmacht. Den 15en, den marsch willende vervolgen, stond de div. plot seling tegenover een afdeeling Boeren van 1000 man 4- art. door Cronjé in de richting van Klipdrift afgezonden. Hiertegen reed French zonder aarzelen zijn bekende stout moedige charge die tot ieders verbazing in zeer korten tijd en vrijwel zonder verliezen ten gunste van de Engelschen afliep, waarna de weg naar Kimberley voor French openstond. Tegen den avond van den 15enwerd Kimberley na een marsch van 45 K. M. bereikt. De vijand had intusschen de belegering op gegeven, zoodat het lang verbeide ontzet ten slotte op hoogst onverwachte wijze verkregen werd. Inmiddels had de 6e div. op den 15en 's morgens Klipdrift be reikt, terwijl de 7e en 9e divisie dien dagte Jacobsdal aankwamen. Keeren we thans terug naar de Boeren. Cronjé vertrouwde op de sterkte der Magersfontein-stelling en de geringe manoeuvreervaardigheid der Engelschen. De demon- 224

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 24