Ongeveer gelijktijdig met dit telegram, gewerd ons ook een andere mededeeling, en wel de volgende. De redactie van de Javabode teekende hierbij het volgende aan .Hetzelfde dagblad schreef naar aanleiding van dit telegram den 23en Maart nog: En verder Blijkens de begrootingstukken 1926 betreft het hier naar alle waarschijnlijkheid de post „bouw, uitrusting en uitzending van Oor logsschepen" behoorende tot den dienst der vlootuitbreiding, waar van de helft komt ten laste van de Indische begrooting en de andere helft ten laste van de Staatsbegrooting (Marine). Waar het telegram nu luidde „de marinebegrooting wordt met 2,4 millioen verminderd, zou daaruit logisch moeten voortvloeien, dat dit zelfde bedrag ook zou wegvallen uit de Indische begrooting 1926 (afdee- üng X). 244 Samenvoeging van de departementen van Oorlog en Marine brengt onaf scheidelijk ook splitsing van de Marine met zich mee. Omtrent deze splitsing heeft de Minister evenwel nog geen gevestigde m De'Marine-begrooting werd daarop aangenomen met 45 tegen 23 stemmèn." De Marinebegrooting wordt met 2. 400.000 gulden verminderd Minister van Royen wenscht eerst het vraagstuk van de noodzakelijkheid van het bouwen van twee torpedojagers te overwegen. i Vervolgens gaat Minister van Royen momenteel de werkwijze van Oorlog en Marine na, teneinde te kunnen oordeelen over de meest economische en practische samenvoeging van die twee Departementen. (Aneta)." Uit dit telegram is uiteraard niet op te maken of de bezuiniging betrekking heeft op de twee torpedobootjagers die dadelijk daarna genoemd worden. De vier torpedobootjagers die op de begrooting voorkomen, staan namelijk alle od stapel. Twee daarvan komen het volgend jaar reeds naar lndie. riet is aan de hand van den tekst niet uit te maken of de bezuiniging gevonden zal worden in uitstel van den afbouw der beide overige dan wel dat zij op andere posten gevonden is." Blijkens een telegrafisch bericht uit Den Haag wil de Minister van Mar'n<j bijna twee en een half millioen gulden bezuinigen op de (door den Volksraad aanvaarde) begrooting voor 1926. Een vergelijking van dit bedrag met de begröotingscijfers toont aan, dat wij wel degelijk te maken hebben met twee torpedobootjagers, die, na de tweemaal twee torpedobootjagers 1925/'26, zijn aangevraagd en hier te lande t0OoStdenbegrooting komt namelijk een correspondeerende post voor waarvan de toelichting luidt: Voorts ligt het in het voornemen voor 1926 fondsen aan te vragen voor den aanbouw van nog 2 torpedobootjagers en van 1 onder zeeboot ter vervanging van de K I. Het kan niet anders dan deze post zijn, die de minister blijkens het telegram schrappen wil, stellig tegen den wil van den Volksraad in." Deze eerste regeeringsdaad van Professor Excellentie van Royen moet door Indië streng worden afgekeurd. Er ligt een willekeur in en een misken- nino- van den Volksraad die tot ergernis stemmen. Dit voorstel beteekent niet meer of minder dan een achteruitgang van onze toch al niet indrukwekkende defensiemiddelen ter zee Of moeten wij met het in den^ oorlog versleten materiaal blijven varenOp hoop van zegen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 44