252 b. Pacificatie-arbeid onder leiding van Maarschalk Lyautey. c. Gedurende den grooten oorlog blijft alles rustig in Marokko. d. Het zwakke Spaansche bewind in het Rifgebied blijkt niet in staat de rust té handhaven. e. Overmoedig geworden door hunne overwinningen vallen de Rifkabijlen ook de Fransche bezettingen aan. f. Frankrijk wordt gedwongen aanzienlijke strijdkrachten in te zetten om zijn gezag in Noord-Afrika te handhaven. g. Moeilijkheden door de Franschen ondervonden tengevolge van terrein gesteldheid en de moderne uitrusting hunner tegenstanders. h. Belang dat alle koloniale mogendheden hebben bij de overwinning van Frankrijk. 3. Infanteriegeschut. Moeilijkheden voor de divisie-artillerie ter bestrijding van plotseling optre dende kleine weerstandskernen. Het medegeven van deelen van de divisie-artillerie aan de aanvallende In fanterie. Nadeelen daarvan. Het speciaal daarvoor geconstrueerde geschut. De stand van dit vraagstuk. MALEISCH. Ie Vraag. Vertaling Hollandsch-Maleisch in latijnsche karakters (Tijd 1 uur). Op den 25sten September 1914 werd eene patrouille, sterk een Europeesch sergeant en zeventien soldaten, welke bivak had betrokken in de kampong Léwo Léra (eiland Lomblen, behoorende onder Timor) door een sterke bende kwaad willigen overvallen (bestormd). De Europeesche sergeant en twee soldaten sneu velden, zes soldaten werden zwaar en twee licht gewondslechts acht man bleven geheel ongedeerd. De plaats, waar die soldaten door den vijand waren ingesloten, lag ongeveer op anderhalven dagmarsch van het groote bivak te Waé Komo, zoodat zij in zeer groote moeilijkheden waren geraakt. Van de acht ongekwetsten vluchtten er tweede eene liep weg nadat hij eerst nog had getracht een van zijn makkers mede over te halen om te vluch ten, de tweede, die de oudste van het troepje was, had eerst nog getracht koe lies te krijgen bij het kamponghoofd van Léwo Léra om de gewonden mede te kunnen voeren, doch toen dit verzoek vruchteloos bleef, stelde hij aan zijn makkers voor om de gewonden maar achter te laten, maar zij berispten hem ernstig over dit voorstel, zoodat hij beschaamd werd en weg liep. Toen stond er een Javaansch soldaat, Sanin genaamd, op en trad naar voren. Zeker, hij was wel niet de oudste maar hij nam toch de leiding op zich en alles werd goed door hem geregeld; hij deed den moed in de harten van zijn kameraden herleven en wierp zich zelf op als hun aanvoerder. Hij maakte hun duidelijk, dat zij den vijand alleen zouden kunnen weer staan op den top van een heuvel, welke dicht bij het belegerde bivak was ge legen. Intusschen zou er een dwangarbeider naar het bivak te Waé Komo gestuurd kunnen worden om hulp te halen. Daarop begaven zij zich naar dien heuvel en maakten een omheining om hun opstellingsplaats heen de gewon den werden in het midden neergelegd en vier dwangarbeiders werden als sol daten gekleed en van wapens voorzien, zoodat de vijand zou denken dat er nog veel soldaten over waren. 2e. Vraag. Zie bijlage. 3e. Vraag. Over te zetten uit Latijnsche karakters in Arabische karakters (Tijd 1 uur).

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 52