van klewangaanvallen af te leeren, n.l. een troep van goed gehalte opzettelijk in een gesignaleerde hinderlaag te laten loopen, met het doel zoodoende den aanval uit te lokken en bloedig af te slaan met zooveel mogelijk verlies aan 's vijands zijde. Het risico hierbij is echter groot, maar het succes kan daar mede evenredig zijn en dan een solide uitwerking hebben. Zoo werd in 1910 het van Blang-Kédjèrèn terugkeerende transport bij Pendeng uit een hinderlaag, waarvan plaats en plan tevoren bekend waren geraakt, aangevallen. De commandant, een jong officier zonder speciale Atjehervaring, had echter zijne maatregelen zoodanig genomen, dat de aanvallers allen neergeschoten werden, terwijl aan onze zijde slechts een licht gewonde was. De troep had goed opgesloten geloopen, de karabijnen vaardig onder den linkerarm, links en rechts front gemaakt, toen de aanval gebeurde en vuur afgegeven. Het was een mooi succes. Over het algemeen is echter een klewangaanval, die op ver rassende wijze geschiedt uit een hinderlaag, waar de patrouille is in geloopen, voor troepen van gemiddeld gehalte steeds precair. Gedurende den aanval kan de commandant niet veel meer doen dan zich verdedigen. Het komt dan voornamelijk aan op het ge halte en de bedrevenheid van den troep. De tactische voordeelen zijn aan de zijde van den aanvaller het initiatief, waardoor hij de keuze van het gevechtsterrein heeft, het moment der verrassing bij het bespringen van den troep op korten afstand, waardoor de meerderheid van onze bewapening met repeteerkarabijnen meestal geneutraliseerd wordt, het door geloofsfanatisme hoog opgezweepte moreel der voor den aanval uitgezochte vrijwilligers, en meestal ook hun grooter aantal tre den dan op den voorgrond en kunnen den doorslag geven. Het behoeft dus geen verwondering te baren, dat troepen van gemiddelde gevechtswaarde, zooals als regel onze garnizoens- infanterie is, in een strijd van man tegen man met het blanke wapen het wel eens hebben afgelegd. Één voordeel echter was steeds aan onze zijde, n. 1. de disci pline, die het mogelijk maakte, dat onze troep ook bij de zwaar ste verliezen en onder de meest tragische omstandigheden altijd het veld behield. Resumeerende zou ik willen vaststellen, dat het, zelfs bij troe pen van goed gehalte, de beste methode is en blijft, een hin derlaag weliswaar niet te ontwijken, maar er ook nooit in te loopen. De patrouille-commandant behoort steeds het initiatief aan zich te houden, en dat is meestal mogelijk wanneer hij handelt volgens de hiervoren vermelde beginselen. Klewangaanvallen op rustende troepen kunnen slechts met suc ces voor de aanvallers uitgevoerd worden, wanneer de bivaks door hen te voren verkend zijn of indien zij van de plaatselijke omstandigheden volkomen op de hoogte zijn. 205

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 5