De gezindheid van de bevolking in het van Reesgebergte heeft een enkele maal te wenschen overgelaten. Zoo werd o. a. de expe ditie 20/21 tweemaal bepijld, waarbij o. a. 1 dajaksche roeier ge dood werd. Ook de bevolking van de Rouffaerrivier heeft blijken gegeven onbetrouwbaar te zijn. In elk geval is een constante waak zaamheid, gezien de volkomen onberekenbare houding van de Pa poea-stammen tegenover vreemdelingen, geboden. In tegenstelling hiermede moet gezegd worden, dat de bergbe- volking steeds een vredelievende en behulpzame houding heeft aangenomen. In 1921 hebben zij o. a. door dragersdiensten te presteeren veel bijgedragen tot het succes van de „run" naar den Wilhelminatop. De regeling van den aanvoer naar het basis bivak en de verbinding. De aanvoer over zee geschiedt van uit Ambon per gouv. stoomer. De verplegingsbasis is Soerabaja, waar vandaan de intendance goederen naar Ambon zullen worden gezonden. Bij de berekening der mede te nemen voorraden is gerekend op een tweemaandelijksche verbinding met Ambon. Als eerste voorraad is medegenomen de behoefte voor zes maanden. Ook in verband met den afvoer van zieken zal met minder dan een twee maandelijksche verbinding niet kunnen worden volstaan. Het seinverkeer met de buitenwereld geschiedt per radio. De expeditie beschikt daartoe over de hiervoren reeds genoemde toestellen, terwijl bovendien met behulp van een door de Genie vervaardigde korte-golf zender en ontvanger getracht zal worden gedurende den nacht rechtstreeksche verbinding met Java te verkijgen. De interne verbinding zal ook door middel van radio ge schieden, waarbij het draagbaar radiostation de verbinding Hoofd bivak Explorateursbivak zal onderhouden. Stotopmerkingen. Wie de praktijk van exploratietochten kent, weet, dat het succes voor een groot deel afhangt van een tot in de kleinste details geregelde voorbereiding, dat elke gemaakte fout of niet voorziene omstandigheid zich tijdens de uitvoering honderdvoudig wreekt. Een exploratie in N. Guinee eischt in het bijzonder een rustige, niet overhaaste voorbereiding. Vergelijken wij den tijd van voor bereiding van deze expeditie met dien van 20/21, dan zien we dat voor laatstgenoemde ongeveer 5 maanden noodig was, terwijl voor deze expeditie met iets geringere sterkte slechts een kleine vier weken beschikbaar waren. Dat tenslotte de voor bereidende werkzaamheden goed van stapel zijn geloopen, is 275

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 11