Twee dwangarbeiders namen een karabijn en vuurden mede, toen de nieuwe commandant bevel gaf een paar schoten door de alang2 te geven op mogelijk nog aanwezige vijanden. Daarna zakte hij door bloedverlies ineen na tot een ander geroepen te hebbenkowé sekarang pegang commando". Een der mar. zag toen een Atjeher met een der karabijnen van een gesneuvelde wegloopen. Hij schreeuwde zulks, zelf kon hij niets meer doen. De juist opgetreden comdt. liep den Atjeher na, achtervolgde hem door de hooge alang2 tot ongeveer 50 M. van het pad, schoot hem daar neer en bracht de karabijn terug. Het bevel om links en rechts in de alang2 te vuren, dat gegeven was om het terrein te zuiveren, is door een achttal maré- chaussée kunnen worden opgevolgd, de overigen waren niet meer tot schieten in staat. Een hunner, hoewel zijn linkerhand niet meer te gebruiken was, heeft toch mede gevuurd door de karabijn tusschen de knieën vast te houden, met de rechterhand den grendel te openen en sluiten en om te schieten de karabijn in de holte van de linkerelleboog te steunen. De comdt. droeg aan twee dwangarbeiders op om naar den Oeleebalang te gaan om bericht te brengen en hulp te vragen bij het vervoeren der gewonden. Met hunne parangs in de hand hebben zij den ongeveer anderhalf uur loopen lan gen weg zoo snel mogelijk afgelegd. De Oeleebalang ging da delijk mede met eenige menschen, nadat hij eerst bericht had gezonden naar Tapa-Toean en naar de brigade van Dommelen. De dwangarbeiders vertelden den Oeleebalang, dat de brigade van Dommelen te Bakongan was en het be richt daarheen bereikte den Sergeant van Dommelen te Leumbang, waar hij met een nachtmarsch heen was gegaan. In de kampong Sapi verzamelde de Oeleebalang nog meer kamponglieden en kwam naar de plaats van het gevecht. De gesneuvelden en gewonden werden met tandoes naar den weg teruggebracht. Wapens en leergoed werden verzameld en alles door de ma- réchaussées en dwangarbeiders gedragen. Bij den Zuidrand van kampong Sapi werd gerust, de gewonden en alle wapens in het midden, de maréchaussées, die nog daartoe in staat waren, in carré er om heen. Daar kwam de brigade van Dommelen, waarbij de comdt. zich meldde en het gebeurde rapporteerde, te ongeveer 2 uur." Velen zullen zeker met belangstelling kennis nemen van dit relaas, waarin, ondanks kortheid en soberheid, een welspreken de getuigenis wordt afgelegd van de wijze waarop onze mannen in Atjeh hun plicht vervullen. Een eeresaluut voor de gevallenen. Hulde aan de dappere overgeblevenen van deze kranige brigade. 278

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 14