staten van den Pacific zal teweeg brengen, dat zij een geweld dadige oplossing van deze problemen zal kunnen voorkomen. Deze problemen hebben intusschen in de laatsle jaren een ge heel ander aspect gekregen, dreigen snel accuut te zullen worden, door de politiek, die Soviet-Rusland in Oost-Azië voert. Wij zul len dan ook eerst beginnen met een nadere beschouwing van de Russische politiek in Azië en daarna de Pacificproblemen nader bestudeeren. Een der voornaamste factoren, die op het oogenblik de politiek der Qroote Mogendheden in Oost-Azië beheerscht is de penetratie van het bolshevisme in geheel Azië. Het is onmogelijk de poli tieke verhoudingen in Azië te begrijpen, als men zich niet helder rekenschap geeft van de doelstelling en het wezen van het com munisme. Het bolshevisme is geen normaal politiek stelsel, het is een semi-religieuse beweging. Voor ons Westerlingen die groot gebracht zijn in de normale indeeling van de politieke partijen der Europeesche staten, is het bijzonder moeilijk zich in te den ken in den gedachtengang der Russische communisten. En daarin schuilt juist de kracht van het bolshevisme. Want doordat de diepere beweegredenen van het bolshevisme ons vreemd blijven treedt het bijna altijd verrassend op, komen de tegenmaatregelen als regel te laat. Dat is de reden waarom men plotselinge en hevige explosies van het communisme in verschillende staten van Europa en Azië waarneemt, die vaak op bloedige wijze onder drukt moeten worden. Tot nog toe hadden de meeste dier ex plosies in Europa geen blijvend succes. Men kan er echter ver zekerd van zijn, dat het bij herhaling in Europa geleden échec er toe zal bijdragen, dat de communistische propaganda zich steeds meer en meer naar Azië zal richten en ook ons Indië niet ongemoeid zal laten. Daarom is het noodzakelijk iets dieper op het bolshevisme in te gaan. Nergens blijkt het semi-religieuse karakter van het bolshevisme beter dan uit het antwoord dat Lénin eens aan een van zijn volgelin gen gaf, die hem wees op de economische „breakdown" van het bolshevistische régime „De Christenen gelooven in den terugkeer „van Christus op aarde", zeide Lenin„maar zij hebben „nu reeds 2000 jaren vergeefs gewacht, Christus is niet gekomen. „Hebben zij daarom ooit het Christendom verzaakt? Ook wij „gelooven in de toekomst van de wereldrevolutie, die onze idealen „zal verwezenlijken. Bedenk dan dat wij pas vier jaren geleden „aan den arbeid zijn begonnen." Het sectarische karakter blijkt niet alleen uit de gestrengheid van die geloofsovertuiging, maar ook uit het fanatisme der apostelen, uit de hiërarchie van Soviet Rusland, zijn instellingen en dogma's. 280 1) Dr. E J. Dillon. Europe and Bolshevism. Fortn. Review 1922 p. 185.

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 16