gericht geweest het Ottomaansche rijk te supprimeeren en een pan-Arabischen staat te stichten, die de trait d'union zou worden tusschen Egypte en Britsch-Indië.1) Tijdens en na den wereld oorlog is Engeland geen duimbreed van die politiek afgeweken. Het nieuwe Arabische koninkrijk zou de gevaarlijke flank stelling, die Turkije ten opzichte van de verbinding Suez-Kanaal Indië in nam, moeten neutraliseeren.2) Die plannen heeft Engeland nog niet geheel ten uitvoer kunnen brengen. Hoe de pan-Arabische beweging zich verder zal ont wikkelen is niet te voorzien. De formule van het Arabische koninkrijk schijnt niet te beantwoorden aan de ethiek en zeden van de bewoners, noch aan hun beschavingstoestand. Hoe het ook zij. Turkije zal zich met alle macht verzetten tegen de vorming van een machtigen pan-Arabischen staat, waarin het een bedreiging van zijn Zuidgrens ziet en een directen aan slag van Engeland op het voortbestaan van den Turkschen staat. Dat is ook de hoofdoorzaak van Turkije's verzet tegen den afstand van Mosoel. Engeland heeft zich aan het sabelgekletter van Turkije niet gestoord. De toekomst zal leeren of de Turksche agitatie tegen den afstand van Mosoel verdere gevolgen zal hebben. Het is echter niet waarschijnlijk, dat Engeland zich daardoor zal laten intimideeren. Er staan hier voor Groot-Brittannië groote belangen op het spel. De geschiedenis leert, dat Engeland nooit afstand heeft gedaan van strategische punten die de „highways of the Seas'' beheerschen. En men kan er zeker van zijn dat het ondanks allen tegenstand, alles zal doen om zijn politiek in Irak door te voeren en zal blijven voortwerken aan de stichting van een machtigen pan-Arabischen staat, teneinde Rusland en Turkije den weg naar den Indischen Oceaan en het Suezkanaal af te snijden. Ook Perzië schijnt onder den invloed van Engeland stelling te hebben genomen tegen de Sovietregeering en de verhouding van Groot Brittannië tot den nieuwen sjah Pahlavi schijnt dan ook den laatsten tijd aanzienlijk verbeterd te zijn. De bolshe- vistische leerstellingen zijn lijnrecht in strijd met de dogmatiek van den Islam. Het modernisme in Turkije heeft intusschen de religieuze kracht van den Islam geweldig verzwakt. De afzetting van den Kalief, de erkenning van den Europeeschen Zondag, de afschaffing der nationale kleeding enz. moest verzet uitlokken bij de orthodoxe Mohammedanen. Vooral door het afzetten van den Kalief, die de heele orthodoxe Islamitische wereld onder zijn vleugels had kunnen nemen en tegen het bolshevisme had kunnen mobiliseeren, heeft het communisme vat kunnen krijgen op een deel der Mo- 283 Maurice Pernot. La question Turque. Revue des deux mondes 1922 p. 380. 2) Sydney H. North. The problem of oil Supplies. Fortn. Revieuw. 1923 p. 160.

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 19