bronnen, is het land voor de toekomst. Wie China beheerscht zal de wereld in de toekomst beheerschen. Onmiddellijk na den oorlog concentreerden de drie groote Geal lieerde Zeemogendheden hun aandacht op hun economische en politieke belangen in den Pacific en de vroegere Geallieerden kwamen in Oost-Azië tegenover elkander te staan. Elders werd er reeds op gewezen, dat het voortschrijden van de Amerikaansche expansie in den Pacific op hechte grondslagen berust en dat die expansiepolitiek een vaste lijn volgt. Zij vindt haar oorsprong in een weinig bekend geschrift van den Ameri- kaanschen marinestrateeg Mahan, een werk, dat het „Leitmotiv" is geweest van de Amerikaansche politiek der laatste dertig jaren 2). Door de snelle ontwikkeling van Japan, dat al spoedig in staat was niet alleen de moderne oorlogswapenen te hanteeren, maar deze ook zelf wist te vervaardigen, dreigde dit land eens de hegemonie in het Oosten te zullen verwerven. De Amerikaansche openbare meening begon zich ongerust te maken en Mahan vertolkte die onrust met de woorden: „We stand at the opening „of a period, when the question is to be settled decisively, though „the issue may be long delayed, whether Eastern or Western „civilisation is to dominate throughout the earth and to control „its future." Toch meende Mahan, dat het er op den duur voor het voort schrijden der beschaving weinig op aan kwam, welke van de beide rassen de leiding zou nemen. Wel achtte hij het in het belang van de ontwikkeling der menschheid, dat de Europeesche beschaving zoo lang stand bleef houden, tot dat het Aziatische ras die beschaving van het blanke zou hebben overgenomen, als dit eens ten onder mocht gaan. Hij wees erop hoe de Romeinen er in slaagden om de opdringende Barbaren door vooruitgeschoven bolwerken in den vorm van koloniën tegen te houden. En deze werden daardoor zoo lang aan de grenzen opgehouden, dat, toen eindelijk het Romeinsche keizerrijk zijn levenskracht had verloren en door die Barbaren werd overweldigd, deze laatsten feitelijk reeds het beste dêel van de zedeleer, wetten en godsdienst van de Romeinen hadden overgenomen. Ook Amerika moest volgens Mahan die oude beproefde politiek der Romeinen tegen het verre Oosten toepassen en zich tijdig meester maken van vooruit geschoven bolwerken in den Pacific. Mahans ideeën vonden in Amerika ingang en sedert begin 1897 begint een krachtige expansie zich in den Pacific te openbaren. 287 Dr. W. Feuilletau de JBruyn. De beteekenis van het volkenbondsverdrag, het Washingtontractaat en het Protocol van Oenève voor den politieken toe stand in den Pacific. Ind. Oids 1925 p. 961. 2) A. T- Mahan. The twentieth Century outlook. Harpers New Monthly Magazinè. Sept. 1897.

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 23