Die expansie berust bij de groote ma ssa instinctief op en „deeprooted instinct of selfpreservation." Typisch is het dat Mahan niet zoozeer in Japan als wel in China het groote gevaar zag voor Amerika, en wel om de vol gende redenen. China's bevolking neemt met reuzenschreden toe. Men schat de bevolkingstoename van het Hemelsche rijk in de laatste tien jaren op 60 millioen, dat is dus ongeveer anderhalf maal de bevolking van Engeland Als China eenmaal tot rust is gekomen, als Europeesche hygiënische methoden en ingenieurs kunst het sterftecijfer zullen doen afnemen, zal die groei van het Chineesche volk weldra onrustbarende afmetingen aannemen, temeer, omdat de godsdienst het sluiten van huwelijken op jeugdigen leeftijd in de hand werkt. China is economisch een der merkwaardigste landen ter wereld. Niettegenstaande het land geteisterd werd door overstroomingen, hongersnood, wanbeheer, zeerooverij, brigandage en politieke troebelen, overschreed de douaneopbrengst van 1924 het hoogste recordcijfer van 1923 met 10 °/0. 2) Als China eenmaal tot rust is gekomen, moet het economisch het sterkste land ter wereld worden. Volgens een schatting van het Geologisch congres, dat in Canada in 1917 werd gehouden, beschikt China over 1000 milliard ton steenkool. Dit beteekent dus dat China bij een wereldverbruik van één milliard ton per jaar de geheele wereld gedurende tien eeuwen van steenkool kan voorzien. Maar niettegenstaande de schitterende industrieele perspectieven die zich voor China openen, leeft thans nog het grootste deel van China's bevolking (ongeveer 90 °/0) van den landbouw. Het overige deel van het volk vindt zijn bestaan in den handel, zijdeteelt en nijverheid, slechts enkele honderdduizenden van dit volk van 400 millioen zielen zijn werkzaam in moderne fabrieken. 3) Die landbouw is een intensieve cultuur, in klein bedrijf, die nauwelijks in staat is om de bevolking het noodige voedsel te verschaffen in tijden van misgewas en overstroomingen, waar door ontzettende hongersnooden ontstaan. Groot grondbezit komt in China weinig voor. De groote massa van het Chineesche volk behoort tot de bezittende klasse, terwijl het bezitlooze fabrieks- proletariaat slechts een minimaal deel van China's bevolking uitmaakt. Ook in China zal het bolshevisme dus in botsing moeten komen met de geweldige inerte massa der boerenbevolking en het is niet waarschijnlijk, dat het communisme op den duur in China blijvend wortel zal schieten. Bounkharin heeft in 1922 288 Major K. B. Ferguson. The situation in the Pacific. Journ. Royal. Un. Serv. 1925 p. 299. -) Thomas Th. Ferguson. De opbrengst der Chineesche douanerechten in 1924. Econ. Stat. Ber. 1925. p. 53. 3) Dr. H. Blink. De Pacific in haar economisch-geographische opkomst en tegenwoordige beteekenis. Tijdschr. van Ec. Oeogr. No. 9 en 10 van 1922 p. 316.

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 24