gezegd „La dictature du prolétariat se heurte a une résistance „plus ou nioins ouverte entre la tendance organisatrice du prolétariat „et la tendance anarchico-commerciale de la classe paysanne In China bestaat echter een boerenstand die reeds eeuwenlang die grond bezit. De praktijk heeft geleerd, dat de Russische boer zich niet uit zijn eenmaal verworven bezitsrecht laat dringen en dat de soviet in dien kleinkapitalist een geduchten tegenstander heeft ontmoet. Dat het vreemde bolshevisme in den chineeschen landbouwer een geweldige antagonist zal vinden, is een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid. Daarom is het niet te verwachten dat het bolshevisme op den duur in China vasten voet zal krijgen, tenzij dit land zich tegen een imperia listische politiek der Qroote Zeemogendheden tracht te bescher men, door steun te zoeken bij Soviet Rusland. Toch zal zelfs een modern industrieel ontwikkeld China op den duur minder ge vaarlijk zijn voor den vrede in den Pacific dan Japan. Want China met zijn onmetelijke hulpbronnen zal in de toekomst ondanks de toename van zijn bevolking „selfsupporting" blijven en dat is voor Japan thans reeds niet het geval. De Amerikanen schijnen dan ook te voelen, dat iedere impe rialistische politiek tegen China op een échec moet uitloopen. Dat is de sleutel op de vrijzinnige politiek die Amerika thans ten aanzien van China voert. Bij de doorvoering van die liberale politiek heeft het weinig te verliezen, omdat het geen territoriale concessies heeft en niet zulke groote bedragen aan leeningen in China heeft uitstaan als Japan en Engeland. Dat waren wellicht de redenen waarom Amerika een zeer liberale houding tegen China op de douane-conferentie aannam en zelfs dreigde zich aan die conferentie te zullen onttrekken en zelfstandig handelsovereenkomsten met China te zullen sluiten, als de andere mogendheden niet uiterst humaan zouden optreden. Niet alleen bracht het daardoor een leeiijke klap toe aan het prestige van de Sovjetrepubliek, die China tegen de imperialis tische Zeemogendheden ophitst, maar tevens zijn de hooge doua netarieven een groote handicap voor de Japansche industrie. Tegenover Japan neemt Amerika klaarblijkelijk een heel ander standpunt in. In tegenstelling met China voert het ten opzichte van Japan een politiek, die weliswaar in wezen defensief is, maar tegenover dit land vaak een agressieven vorm aanneemt. Japans bevolkingstoename dwingt het land tot expansie. Per inwoner beschikt Japan Over 6 are bouwgrond, Amerika over 200 are; berekend naar den beschikbaren akkergrond, bedraagt Japans bevolkingsdichtheid 600 zielen per vierkante kilometer, terwijl dat cijfer voor België, het dichtst bevolkte land van Europa, 289 Général Niessel. Lénine et Tavènement du Bolshevisme en Russie. Revue de Paris 1925. p. 543.

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 25