Maar de Japansche expansie zal zich niet alleen naar China richten. Deze zal de lijnen van minsten weerstand volgen en nu eens China, dan weer de Pacific tot object hebben, al naar gelang de omstandigheden zich daartoe leenen. Het is vooral deze Japansche penetratiepolitiek in den Pacific waarop Amerika en de. Dominions reageerden. Dat Japan zich achtereenvolgens mees ter maakte van de rijen eilanden die ten Oosten van dat Rijk liggen en deze in voorposten van de Rijksverdediging herschiep, was niet meer dan logisch. De Japansche politiek liep hier parallel met de Amerikaansche. Maar vöör Australië liggen twee rijen eilanden, die beide goede havens bezitten, beide de handelswegen flankeerend van Amerika met het Verre Oosten en den Zuid- Pacific. De buitenrij (Marianen, Pelau, Marshallseilanden) behoorde vroeger aan Duitschland. Bij het uitbreken van den wereldoorlog legde Japan onmiddellijk de hand op deze eilandenguirlande, terwijl Australië zich meester maakte van de Duitsche koloniën in de binnenrij. Die daad van Japan was geen veiligheidsmaatregel meer, zij droeg meer een agressief karakter. En dat was een van de redenen waarom het zwaartepunt van de politiek zich direct na den oorlog van West- Europa naar den Pacific verplaatste. In de volgende jaren nam de spanning tusschen de vroegere Geallieerde Zeemogendheden steeds meer toe, en de Staatslieden begrepen, dat er iets gedaan moest worden, daar anders een explosie onvermijdelijk zou zijn. Op technische gronden moest men rekening houden met de mogelijkheid van het uitbreken van een Pacificoorlog in 1925. Eind 1924 zou namelijk het Amerikaansche vlootplan zijn afgewerkt en daardoor ontstond de mogelijkheid dat Amerika van zijn tijdelijke overmacht gebruik zou wenschen te maken. De superbewapening drukte zwaar op het budget der groote mogendheden en een nieuwe oorlog zou voor alle staten op een staatsbankroet uitloopen. Dat alles werkte mee tot de tot standkoming van het Washingtonverdrag. Het zwaartepunt van dat tractaat ligt in artikel XIX, dat betrekking heeft op den status quo van de vlootbases en de versterkingen in den Pacific. De geweldige afstanden in den Stillen oceaan maken een vlootoperatie van Japan tegen Amerika of omgekeerd, waarbij de vloten zich ver van hun bases zouden moeten verwijderen, een précaire onderneming. Volgens het Amerikaansche vlootplan 1915-1921 zou de slagvloot een werkingssfeer hebben van 2000 mijlen, terwijl de afstand die Amerika van Japan scheidt 5000 mijlen bedraagt. Door dus den status quo van de vlootbases te handhaven, werd Japan naar hetN.W. deel van den Stillen oceaan teruggedreven, terwijl Amerika het Centrum en Oostelijk deel en Engeland het Zuiden van den Pacific beheerschte, zoodra althans de vlootbasis Singapore gereed is, een feit, waarmede de verdragsluitende mogendheden in 1922 terdege rekening hebben gehouden. 291

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 27