Maar intusschen breidt de werkingssfeer der moderne slagsche pen zich gestadig uit, wordt krachtig aan de vlootbasis Singapore door gewerkt. Terwijl een slagschip vroeger slechts voor 10 dagen steenkool aan boord kon nemen, laadt het thans reeds voor 26 dagen stookolie en bij gebruikmaking van dubbele bodems zelfs voor 56 dagen brandstof. Die vergrooting van den werkings sfeer kan dan ook wel eens oorzaak zijn dat van handhaving van den status quo in den Pacific tot 31 December 1936 niet veel terecht komt. Ten slotte wordt opgemerkt, dat bij de beschouwingen over den toestand in den Pacific niet vergeten mag worden, dat de „Ame rican Immigration Law" van 1924 met zijn exclusieve bepalingen betreffende de Oosterlingen, in Japan veel ontstemming veroor zaakte. Die „Exclusion Law" heeft de Japansche nationale trots gekrenkt. Als men het had gelaten bij de beperking van de immi gratie door slechts 2°/0 van het aantal Japanners toe te laten, dat in 1890 naar Amerika verhuisd is, evenals zulks voor alle Europesche staten het geval is, zouden de Vereenigde Staten ieder jaar slechts 40 immigranten behoeven toe te laten. Daardoor zou Japan op denzelfden voet als de Europeesche staten zijn behandeld. Men heeft het in 1925 gesloten Russisch-Japansche verbond wel beschouwd als het antwoord van Dai Nippon op Amerika's politiek. Door dit verdrag verbetert Japan zijn petroleumpositie, wat dringend noodzakelijk was daar in oorlogstijd de petroleumvoor- ziening uit America en vermoedelijk ook die uit Nederlandsch- Indië worden afgesneden. De toegezegde petroleumconcessies in Noord-Sachalin heeft Japan in December 1925 verworven. Tevens sluit het verdrag de mogelijkheid uit, dat Japan bij een oorlog in den Pacific door Rusland en wellicht ook door China, waar het bolshevisme belangrijke vorderingen maakt, in den rug zou worden bedreigd. De Russisch-Japansche onderhandelingen hebben zeer lang ge duurd en men krijgt den indruk, dat het verdrag ten slotte tot stand kwam, omdat langer uitstel voor Japan niet meer mogelijk was. Wat kan daarvan de reden zijn? De slagvloot die Japan volgens het Washingtonverdrag mocht bouwen is thans aanwezig, maar het daarbij behoorend klein-materiaal, n. 1. de kruisers, ja gers en onderzeeërs zullen pas in 1927 gereed zijn. Ook de petro- leumvelden van Sachalin zullen over 2 a 3 jaar, dus in 1927 of 1928 in volle productie zijn. Is dit een toevallige coincidentie of moeter verband gezocht worden tusschen het Japansche vlootplan en het Russisch-Japansche verdrag Dit verdrag heeft echter ook zijn keerzijde. Ook tegenover zijn 292 K. K. Kawakami. Japans Relation with America P. 551 Asiatic Review Oct. 1925.

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 28