bondgenoot zal Soviet-Rusland zijn doel, de vrijmaking van het proletariaat door het verwekken van de wereldrevolutie, blijven nastreven. Rusland begon met voor 70 zijner handelsagenten diplomatieke voorrechten aan te vragen. Dit werd geweigerd door de Japansche regeering. En een dergelijk verzoek ten aanzien van 30 handelsagenten onderging hetzelfde lot. Japan verzet zich krachtig tegen iedere bolshevistische propaganda. Vier Russische arbeidersgedelegeerden moesten kort geleden het land verlaten. In het Russisch-Japansche verdrag wordt uitdrukkelijk bedongen, dat de partijen nimmer op elkanders grondgebied met regeerings- fondsen propaganda zullen voeren. Maar daarnaast wordt weder- keerig vrijheid van reizen en vestiging van recht op particulier bezit voor beide partijen bedongen. Dat Japan practisch die com munistische propaganda zal kunnen weren lijkt niet erg waar schijnlijk. De Russen hebben op het verzet van Japan tegen de communis tische propaganda gereageerd met allerlei moeilijkheden bij het verleenen van de petroleumconcessies, die thans eindelijk hun beslag hebben gekregen. Thans rest ons nog de politieke verhoudingen van de Europeesche Mogendheden tot China te bespreken. De Chineesche revolutie van 1911 heeft geleid tot een militaire anarchie, waaraan niemand en niets een einde heeft kunnen maken. Door de eeuwen heen hebben ernstige troebelen het Chineesche rijk verdeeld en in het bijzonder heeft dit steeds gegolden bij den cal der groote dynastieën. Dat dit thans, na de omverwerping der laatste Tsingdynastie, wederom het geval is, is dus eigenlijk niets bijzonders. China verkeert in een overgangstijdperk, waaruit een nieuwe staat van zaken ge boren zal worden, die dat land misschien tot het machtigste rijk van de wereld zal maken. De diepere oorzaken van de revolutie van 1911 spruiten voort uit de veranderingen, die de nauwere aanraking met de Europeesche beschaving in China hebben teweee gebracht. Evenals iedere kwalitatieve beschaving heeft de Chineesche beschaving den Chinees eeuwenlang bekneld gehouden in banden van godsdienstige, moreele, politieke en sociale dogma's, die door traditie waren ontstaan. De aanraking met de Europeesche beschaving heeft die banden verslapt en die verslapping zal een steeds ruimere toepassing van de moderne wetenschappen op het economische en staatkundige leven van China tengevolge hebben. China zal zich met gewel dige snelheid ontwikkelen en het zal een proces te aanschouwen geven van een wellicht nog snelleren uitbouw tot industriestaat dan het moderne Japan. Ook geestelijk is China in gisting. Het zoekt naar een nieuwe moraal „créatrice, progressiste, éclairé, qui ne serait plus l'oeuvre d un tel philosophe ou de tel lettré, mais des jeunes, de ceux 293

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 29