qui ont étudié a l'étranger." Die moraal is nog niet uitgeba lanceerd en dat is een van de voornaamste redenen waarom het bolshevisme in China vasten voet heeft kunnen krijgen. Het tegenwoordige China ziet in Rusland nog het land, dat uit eerlijke vriendschap," uit idealistische overwegingen het Hemelsche Rijk in den strijd tegen het Imperialisme der Groote Mogendheden steunt. In China heeft de bolshevistische propaganda zich in hoofd zaak ingesteld op de haat tegen de vreemdelingen. Alle zoeken den, alle vooruitstrevenden, alle onrustige elementen heeft het bolshevisme gemakkelijk tot zich kunnen trekken. Steeds meer sluit zich de bolshevistische greep om China. Borodin is koning in Can ton en wordt gesteund door het 1ste leger der Kuo-Min-Tang. In het N.N.W. steunt de Soviet het leger van generaal Feng. In W. China, vooral in de provincie Sze-Chuan, wordteen krach tige propaganda gevoerd. Kwantoeng en Mongolië worden als Russische provincies geregeerd. Door het personeel der Chi- neesche Oosterspoorlijn door Sovietbeambten te vervangen, tracht Rusland zich van die lijn meester te maken. Hier heeft de eerste botsing tusschen Russen en Chineezen echter reeds plaats gehad. Soviet-Rusland begaat in China dan ook een groote politieke fout. Er zijn maar twee krachten die het verdeelde China kunnen ver eenigen. De eene kracht is een dictator, die aan alle partijen een heilig respect inboezemt, een Dzjengis Khan of Kublai Khan. De andere kracht wordt gevormd door een bedreiging van China's voortbestaan door een vreemden staat. De jongste geschiedenis levert daarvan verschillende voorbeelden. Toen Japan te kennen gaf, dat het Shantung blijvend in bezit zou nemen, vergat China zijn binnenlandsche twisten en keerde de geheele natie zich en bloc tegen Japan. Maar zoodra Japan te kennen gaf Shantung te willen ontruimen, luwde de Chineesche belangstelling weer even snel. Men kan er verzekerd van zijn, dat vanaf het oogenblik, dat China er zich rekenschap van geeft, dat Rusland onder het mom van het communisme zich in werkelijkheid van de dictatuur in China wil meester maken, het Chineesche nationalisme zich tegen de Sovjetrepubliek zal keeren. Wellicht juist daarom voert Amerika tegen China een liberale politiek. Dat optreden van Amerika, dat op de douaneconferentie tot uiting kwam, is een symptoom van groote beteekenis, dat aan de meeste tijdgenooten is ontgaan. Buiten Europa had tot nog toe Engeland de leiding in de wereldpolitiek. „Our duty is to 294 ^Voorrede Van André Duboscq in de nieuwe uitgave van 1925 van M.O. Maspéro. La Chine Moderne.

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 30