lead the world, and not to „follow anybody" heeft Stanley Baldwin nog geen jaar geleden gezegd. Öp de douaneconferentie is de leiding uit Engelsche in Anieri- kaansche handen overgegaan. En die leiding in de Chineesche politiek zal Amerika zich niet meer laten ontnemen. De tarievenautonomie, die China, dank zij Amerika's houding, wist te verwerven, schept nog andere mogelijkheden. Er werd reeds op gewezen, dal het mogelijk was dat een dictator eens erin zou slagen de orde in China te herstellen. Nimmer zal een dictator zich echter kunnen handhaven zonder geld. Het steunen van een generaal door een bepaalde mogendheid kan op den duur geen succes hebben, omdat die generaal steeds door de massa als handlanger van een vreemdeling zal worden beschouwd. Dat geld moet uit een onverdachte bron komen. Die bron is thans geschapen door de tarievenautonomie, die China op de douane conferentie heeft verworven. Tot nog toe heeft de Pekingregeering bestaan uit impotente staatslieden wier gezag geen tien meter buiten Peking reikte. Maar voortaan zal Peking het surplus der douanerechten krijgen. In de toekomst zal in Peking geen ledepop meer tronen, maar de krachtigste krijgsoverste der Chineesche provinciën, die daardoor de kans heeft om heel China aan zijn gezag te onderwerpen. Aldus beschouwd voert Amerika in China een doelbewuste po litiek. Het wil van China een krachtig rijk maken, dat een tegen wicht zal vormen tegen Rusland en Japan. Het ziet in China een veel minder gevaarlijke bedreiging voor zijn volksbestaan dan in Japan. Wel zal ook in China een gewel dige toename van de bevolking plaats hebben, wanneer eens meer geregelde toestanden in het Hemelsche Rijk heerschen. Maar ook daar zal zich, evenals thans in Japan het geval is, een zekere neiging tot de beperking der geboorten manifesteeren, zoodra die ontwikkeling een bepaalde hoogte heeft bereikt. Het gevaar voor expansie is daar minder groot, ook in verband met de onuitputtelijke hulpbronnen, waarover China beschikt. China zal echter een machtig rijk worden en met de „good will" van dien staat zullen alle randstaten van den Pacific rekening hebben te houden. Het is dus verklaarbaar dat Amerika vrede met China wenscht te bewaren en ten aanzien van dat land een liberale politiek voert. Van die gedragslijn zal Amerika n i m m e r vrijwillig afwijken. Wij zijn gekomen aan het einde van onze beschouwing, waaruit blijkt dat er in den Pacific een conflict dreigt te ontstaan, een botsing tussc hen twee beschavin gen, die misschien opeen reeks oorlogen zal uitloopen. Alle groote randstaten van de Stille Zuidzee zullen daarin worden betrokken. En 295 Major K. B. Ferguson. The situation in the Pacific. Journ. Royal Un-serv. 1925 p. - 297.

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 31