geval beter met het gros den hoofdaanval verrichten tegen een der vleugels ten einde, na vernietiging daarvan, de vijandelijke stel ling verder op te rollen middels de tactische omvatting (v 1 e u- ge laan val). De vraag, tegen welken vleugel die hoofdaanval moet worden uitgevoerd, wordt in hoofdzaak beheerscht door 's vijands terugtochtsrichting, de gesteldheid van het aanvals- terrein en de richting der eigen verbindingslijnen. Men bedenke bovendien dat, hoewel de vleugelaanval behoort te geschieden met het grootste deel der beschikbare krachten, altijd nog zoo veel troepen voor het binden en bezighouden van het overige front moeten overblijven, dat het den vijand niet mogelijk is, uit de minder bedreigde frontgedeelten troepen terug te nemen en naar den vleugel te zenden, waar door den aanvaller de beslis sing wordt gezocht. ad 2. Met de strategische doorbreking wordt beoogd de tegenpartij in twee deelen te scheiden, om daarna bij opvol ging elk dier deelen aan te vallen en te verslaan. Intusschen zal de strategische doorbreking alleen dan uitzicht op succes beloven, indien de tegenstander naar verhouding zijner strijdkrachten een te verspreide opstelling heeft ingenomen. Zoo zulks tijdig door den aanvaller onderkend wordt, is het zaak door krachtige demonstraties op de vleugels den vijand in die verspreide opstelling vast te leggen, wijl hem daardoor de mogelijkheid ontnomen wordt tot een spoedige concentratie op het te doorbreken frontgedeelte, dat doorgaans ongeveer in het centrum van de vijandelijke opstelling gekozen wordt. Ontmoet de aanvaller bij de uitvoering van de doorbreking tegenstand, dan moet deze zoo spoedig mogelijk worden gebroken tot het zich verschaffen van de noodige operatieruimte. Met den meesten spoed wordt daarna een der helften des vijands aangegrepen, terwijl tegen de andere voorloopig zwakke krachten optreden. Is het eerst aangevallen gedeelte verslagen, dan wordt dit deel door een zwakke macht vervolgd en moet het overblijvende deel worden aangegrepen. Tegen beide deelen des vijands moet de aanval verricht worden tegen den b i n n e nvleugel, om zoo mogelijk het afdringen van de verbindingen te kunnen bewerkstelligen. Het moet natuurlijk een punt van overweging uitmaken, welk gedeelte des vijands het eerst zal worden aangegrepen. Hierbij ware niet alleen rekening te houden met de getalsterkte der gescheiden deelen, doch ook met het karakter der beide vijande lijke aanvoerders b.v. bij bondgenootschappelijke oorlogen de opstelling der gescheiden helften t. o. v. de eigen verbindingen en vervolgens met de omstandigheid, welk deel het gemakkelijkst is te bereiken of door terreingesteldheid het moeilijkst door een kleine macht is tegen te houden. De krijgsgeschiedenis leert dat de uitkomsten, die verkregen worden indien de strategische doorbreking gelukt, veel beslissender 299

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 35