Korea over Anjyu en na den slag aan de Jalu via Saimachi en Fenghuangeheng; 4e leger (5e en 10e divisie alsmede de 10e Res. brig.) onder N o d z o e van de landingsplaats Takushan op de Z. O. kust van het Liaotung-schiereiland richting Haicheng aan de spoor baan 2 e leger (3e, 4e en 6e divisie) onder Oku van de landings plaats Pitsewo, westelijk van Takushan gelegen, naar Port- Adams aan de spoorlijn en vervolgens langs den spoorweg naar het N. O., richting Haicheng. Het 3 e leger (le en 11e divisie) onder Nogi bleef achter tegen over Port-Arthur. De gezamenlijke Japansche strijdkrachten stonden onder de be velen van Maarschalk Oyama, die 14 Juli te Dalny aankwam en zich onmiddellijk daarna bij het 2e leger voegde. Nadat op 24 Juli het 2e Japansche leger de Russische stellingen te Tashihehiao aan den spoorweg had aangegrepen en de Russen in N. O. richting op Haicheng waren teruggegaan, werd ook de zeer sterke Haicheng-stelling door de Russen prijsgegeven en zulks onderden indruk der rugbedreiging van het le Japansche leger, dat richting hield op Liaojan. Hierna werden de operatiën aan J. zijde tot 25 Augustus stopgezet, welke tijd door de Russen benut werd om onafgebroken te arbeiden aan de stelling bij Liaojan, terwijl bovendien te Anpin (25 K. M. O.-waarts van Liaojan), Liandiasan (20 K. M. Z. O. van Liaojan) en te Anschantschan (30 K. M. Z. W. van Liaojan aan de spoorbaan) de noodige voorstellingen werden ingericht. Inmiddels hadden het 2e en 4e J. leger zich, nadat Haicheng aan den spoorweg door de Russen was ontruimd, aldaar vereenigd en werd tevens de communicatielijn van het 4e leger naar de spoorbaan verlegd, die ingericht was tot het gebruik van het Japansche smalspoor. Ook vond verwisseling van communicatielijn naar de spoorbaan plaats voor het le J. leger, hoewel dit leger nog geen aansluiting had verkregen met het 2e en 4e leger en zich voor het oogenblik nog 30 K. M oostwaarts van Liaojan bevond in de bergpassen tegenover Anpin. Nadat ook de voorstellingen te Anpin, Liandiasan en Anschantsan door den Russischen bevelhebber Kuropatkin waren prijs gegeven, werden de Russische strijdkrachten ten slotte gecon centreerd in de stelling bij Liaojan, waarvoor wordt verwezen naar schets No. 1. Slag bij Liaojan (30 Aug.4 Sept.) 2) Liaojan is gelegen aan de Taitsyho, welke rivier een gemiddelde breedte heeft van rond 301 Hier landde aanvankelijk alleen de 10e divisie. De 5e divisie was oorspron kelijk ingedeeld bij het leger van Oku, doch werd later bij de 10e divisie gevoegd 2) Zie schets No. 1.

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 37