2 geniesoldaten. Mil. Genees k. dienst 4 ziekenverplegers. Mil. administratie 2 mil. schrijvers. In tendance 2 bakkers. Top. dienst 1 mantri-topograaf. Toegevoegd personeel niet ressorteerend onder het D. v. O. 3 radiotelegrafisten van de K. N. M. 3 man motorbootpersoneel van de Gouv. Marine. 70 dajaksche roeiers. 140 inheemsche gestraften. Ter beschikking staand materieel: 1 vliegtuig toebehoorende aan de Amerikaansche medewerkers. 2 motorbooten van de K. N. M. 2 radiostations van de K. N. M. (1 land- en 1 vliegstation). 1 draagbaar radiostation van de Genietroepen. Dajaksch prauwenmateriaal. Intendance-, artillerie-, mil. geneeskundig- en'genie-materieel, benevens de noodige topografische instrumenten. Het te onderzoeken gebied. Het voor exploratie in uitzicht genomen gebied omvat het nog geheel onbekende deel van het Nassaugebergte, dat zich uit strekt ten N. van de hoofdwaterscheiding, ter plaatse van de Carstenz, Idenburg en Darwintoppen. Het centraalgebergte bestaat, zooals bekend, uit meerdere even wijdige ketens, welke in algemeen oost-westelijke strekking ver- loopen. Deze ketens liggen coulissengewijze achter elkander en worden door de rivieren in noord-zuidelijke richting doorbroken. Van de west-oost loopende Rouffaer- en van Daalenrivier af stijgt men zeer snel uit de ongeveer 50 M. hooge zg. meervlakte tot een daaraan evenwijdig loopende bergketen, welke een vóór gebergte van den centralen keten vormt en waarvan de kam een gemiddelde hoogte van 3500 M. bereikt. Van uit de meervlakte heeft men tijdens de militaire ex ploratie van 1913-15 de kam en de uitloopers naar deze vlakte voldoende kunnen verkennen. Van de Rouffaer-rivier af waren de hoogste toppen van den centralen keten, met name de Carstenztoppen (5000 M.), even boven het voorgebergte uitstekend, duidelijk zichtbaar. De Luit. ter zee L. Doorman bereikte op de hellingen van dit voorgebergte beneden den kam een top van 2650 M. hoogte, van welk hoog tepunt hij de toppen van het Nassaugebergte, de Carstenz- en Idenburgtoppen en ook het Weijland gebergte kon aanpeilen. 269

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 5