Teneinde zich een idee te vormen van de af te leggen afstanden mogen hieronder eenige gegevens volgen. Afstand monding Mamberamo tot Pionierbivak 3'/2 etmaal stoomen. Afstand Pionierbivak-Bataviabivak (stroomversnellingstraject). 5 dagen. Afstand Bataviabivak Motorbivak:12 dagen (motortransport). Motorbivak Hoofdbivak5 dagen (prauwtransport). Afstand in luchtlijn van de monding van de Mamberamo tot het Pionierbivak.... 110 K.M. Afstand van het Pionierbivak tot Hoofdbivak240 K. M. Uitvoering van het riviertransport. De uitvoering van den opvoer over het traject Pionierbivak Motorbivak heeft men zich als volgt gedacht. Het Pionierbivak wordt ingericht als basisbivak. Aldaar worden alle goederen van de expeditie opgeslagen, terwijl de noodige barakken voor het personeel worden gebouwd. De prauwen welke voor den opvaart moeten dienen, zijn ge deeltelijk in Borneo gekocht en per stoomer overgevoerd, en zullen voor het overige deel door de dajaks te Pionierbivak worden aangemaakt. Met deze voorbereidende maatregelen zullen waarschijnlijk een kleine 2 maanden gemoeid zijn. De eerste opvaart zal geschieden met zooveel mogelijk vivres, alle troepen, roeiers en draagkrachten, met uitzondering van een bezetting van het Pionierbivak. De motorbooten zullen reeds vooruit door de versnellingen worden gebracht en wachten bovenstrooms daarvan de colonne in. Het stroomversnellingstraject kan met het oog op het beperkt aantal roeiers en prauwen niet in één keer worden genomen. Goederen en troepen zullen in échelons naar boven gebracht moeten worden tot Bataviabivak. Nadat dit geschied zal zijn, gaat de geheele colonne gezamen lijk, met behulp van de motorbooten, naar Motorbivak. De voor dit transport benoodigde laadprauwen zullen gedurende den opvoer door het stroomversnellingstraject door dajaks nabij Bataviabivak worden aangemaakt. Is eenmaal Motorbivak bereikt, dan kan het vliegtuig zijn regelmatige dagelijksche taak (zie hierachter) verrichten, door het overvliegen van de niet-militaire personen en goederen. Kan het vliegtuig zijn taak onverhoopt niet verrichten, dan geschiedt de geheele opvoer langs de rivier in regelmatigen transportdienst. Reeds te voren zal men zich een idee kunnen vormen van de betrouwbaarheid van het vliegtuig, door dit vivres te doen overvliegen van Pionierbivak naar Bataviabivak. Ook gedurende de opvaart door de Meervlakte kan het vlieg tuig nuttig werkzaam zijn, door de medegenomen voorraad vivres 271

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 7