Het vliegtuig en zijn taak. Het vliegtuig is van het type Yackey Breguet, all-metal, voor zien van een enkele 400 P. K Liberty motor. Het is dus een landvliegtuig, dat voor deze gelegenheid van een stel drijvers is voorzien en als watervliegtuig dienst doet. De lengte tusschen de uiteinden der vleugels bedraagt 48 voet 10 duim. De gemiddelde vliegsnelheid bedraagt 100 mijl (165 K. M.) per uur. Met een tankinhoud van 562,5 L. benzine kan het ongeveer 5 uur vliegen. De nuttige last bedraagt ongeveer 550 K.G. Het toestel weegt 2000 K. G. Het aantal personen, dat in één vlucht kan worden vervoerd, bedraagt 6. In Indië is door de marine op het vliegtuig een radio apparaat gemonteerd. Voor landingen zal het uitsluitend zijn aangewezen op de rivier, waarop, gezien de breedte en diepte, goede landingsgelegenheden zullen zijn te vinden. Bij Pionierbivak is de rivier ongeveer 600 M. breed, bij Motorbivak zelfs 1200 M., doch wordt zij door meerdere grind- en zandbanken verdeeld in smallere vaarwaters. Het blijft een open vraag of hier een veilige landingsplaats zal kunnen worden gevonden. Als nadeel moet worden beschouwd de felle stroom en het veel voorkomen van drijfhout. Men zal trachten deze factoren zooveel mogelijk uit te schakelen door in de binnenbochten de landingsplaatsen te zoeken, doch dan nog blijft het' gevaar be staan, dat een enkel onopgemerkt stuk drijfhout, dat bij de neer daling in aanraking komt met één der drijvers, deze vernielt en de werkzaamheid van het vliegtuig voor geruimen tijd kan uit schakelen. Het blijft dus een onzeker middel. In elk geval is het duide lijk, dat de werking van het vliegtuig niet als basis mocht worden genomen voor het ontwerpen van een organisatie van personeel en materieel der expeditie. Bij het thans uit te voeren plan is het vliegtuig op het tweede plan geplaatst. Het zal in hoofdzaak hulpdiensten verleenen bij den opvoer van goederen van het Pionierbivak naar Motor bivak (eindpunt vlieglijn). En dan nog zal er een zwaren wissel getrokken moeten worden op de betrouwbaarheid van het vliegtuig. Men verwacht n.l. dat het dagelijks een heen en terugvlucht van Pionierbivak naar Motorbivak zal verrichten. De af te leggen lucht weg zal hierbij 240 K. M. bedragen. Hierbij zal het dagelijks 550 K. G. goederen naar boven kunnen brengen. In verband met de groote hoeveelheden goederen, welke moeten worden overgevlogen, zal het deze dagelijksche taak gedurende meerdere maanden moeten kunnen volhouden. Een groot nadeel is, dat de Amerikanen niet beschikken over een reserve stel drijvers en deze blijkbaar door de marine niet, 273

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 9