Voorts zullen juridische geschillen door arbitrage, politieke ge schillen door een vaste bemiddelingscommissie met hooger beroep op het Haagsche Hof, of door een speciaal scheidsgerecht, dat recht spreekt volgens het Verdrag tot vreedzame oplossing van internationale geschillen van 13 October 1907, worden beslecht.. Teneinde aan Duitschlands bezwaren tegen het lidmaatschap van den Volkenbond tegemoet te komen onderteekenden de gedelegeerden der vroegere Geallieerden voorts een brief, waarin verklaard werd, dat artikel 16 van het Volkenbondsverdrag zoodanig moet worden opgevat, dat ieder bondslid de plicht heeft er op eerlijke en actieve wijze toe mede te werken het statuut te doen eerbiedigen en om tegen elke agressieve handeling op te treden op een wijze, die overeenkomt met zijn militaire positie en waar bij rekening gehouden wordt met zijn geografische ligging. In hoofdzaak is dus de redactie van dien brief een wedergave van artikel 11 van het Protocol van Genève, dat Engeland geweigerd had te teekenen. Die brief is een zeer gevaarlijke toelichting op artikel 16 van het Handvest; feitelijk worden daardoor de militaire sancties illusoir ge maakt. Want niet alleen Duitschland maar ook alle andere groote mogendheden en kleine staten zullen zich in de toekomst op dien brief kunnen beroepen, wanneer zij zich in een conflict afzijdig zouden willen houden. Maar het meest bedenkelijke van dit alles is, dat hier een zeer belangrijke beslissing is genomen en een uitleg over een artikel van het Handvest is gegeven buiten den Vol kenbondsraad en de Assemblée om, zoodat een antecedent is geschapen, dat tot allerlei machtsmisbruik aanleiding kan geven. De Locarnoverdragen hebben er veel toe bijgedragen om de politieke spanning in Europa te doen verminderen. Hun betee- kenis ligt in het feit, dat weer voor het eerst bilaterale en wederkeerige overeenkomsten met Duitschland zijn gesloten, waardoor een einde is gemaakt aan de omsingelingspolitiek der vroegere Geallieerden. Dat Duitschland daardoor thans reeds is toegetreden tot het eenheidsfront, dat de Engelsche staatkunde bezig is in West Europa tegen Rusland te formeeren, is echter geenszins het geval. Het zal ten aanzien van de Sovjetrepubliek voorloopig nog een neutrale houding aannemen. Dat het zich op den duur aan dat eenheidsfront als Volkenbondslid zal kunnen onttrekken lijkt echter niet erg waarschijnlijk, vooral als eenmaal het Rapallo-verdrag is afgeloopen. Evenmin mag men aannemen, dat Duitschland zijn pogingen om het verloren gebied te herwinnen voor goed heelt opgege ven. Het eenige waartoe het zich bij de Locarnoverdragen heeft verbonden, is zooals Stresemann het uitdrukte in de com missie van buitenlandsche zaken dat Duitschland af zal zien „van den aanvalsoorlog en van aanvallend toepassen van ge- „weld; het Rijnpacte beperkt dan ook geenszins het zelfbe schikkingsrecht van de volken en alle soorten van vredelievende 34T

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 11