Rusland heeft bij monde van Tsjitsjerin verklaard, dat het die verdragen als een poging tot politieke omsingeling van de Soviet opvat. Dat dit inderdaad het geval is valt niet te ontkennen. Wij hebben in een vorig artikel aangetoond, dat Soviet Rus land door zijn doelstelling de bevrijding der „slaven van de Europeesche koloniën" en de verwekking van de wereldrevolutie, Engelands grootste vijand is. In Klein-Azië steunde Rusland door het sluiten van een Turksch- Russisch verdrag Turkije in de Mosoel-affaire. In Perzië ageerde de Soviet aanvankelijk ook tegen Engeland, maar moest in het diplomatieke steekspel het onderspit delven. In Egypte steunt de Soviet de nationalistische stroomingen. China wordt door de ibolshevisten bewerkt. In Britsch Indië wroeten de communisten In het geheim. Uit Kaboel wordt gemeld, dat Rusland en Afgha nistan een militair verdrag zouden hebben gesloten. De Organisatie van het Roode Leger nadert zijn voltooiing. Verontrustende mutaties grijpen plaats onder de Russische mili taire leiders sedert het optreden van Worosjelef als nieuwe volks commissaris van oorlog. In de belangrijkste functies werden avonturiers uit den Burger oorlog benoemd, waarvoor verschillende officieren van den vroe- geren generalen staf plaats hebben moeten maken. Dat is het ant woord van Rusland op de omsingelingspolitiek van den Volkenbond. Groot Brittannië heeft op tijd de handen vrij gekregen in Europa om orde en rust te handhaven in zijn Imperium van 400 millioen zielen! Dat is het groote succes dat de Engelsche diplomaten te Locarno wisten te behalen. Wat is de beteekenis der Locarnoverdragen voor de oplossing van het probleem van den wereldvrede? Wie de gebeurtenissen •op het wereldtooneel sedert den Wapenstilstand aandachtig ge volgd heeft kan het niet zijn ontgaan, dat ondanks alle terugslagen, de propaganda voor den wereldvrede groote vorderingen heeft gemaakt. Er is een tijd geweest, dat de volkeren van Europa die aan den wereldoorlog hadden deelgenomen meenden, dat de oorlog een oorlog aan den oorlog was, dat het was „a war to end the war". Uit dien geweldigen drang naar vrede is de Volkenbond voort gekomen. Maar wie gemeend had, dat daarmede een einde zou zijn ge maakt aan de oude beproefde diplomatieke methodes, vergist zich deerlijk. De oude diplomatie had zich in een nieuw kleed ge stoken en volgde slechts moeizaam de nieuwe ideeën omtrent wereld vrede cum anexis. Zij probeert nog steeds haar nieuwe methodes aan te passen aan het probleem van den wereldvrede, maar die aanpassing voltrekt zich in zeer langzaam tempo. Na den wereldvrede eischten de volkeren openbaarheid in de behandeling van diplomatieke aangelegenheden, teneinde paal en perk te stellen aan de wegen der geheime diplomatie, die men verantwoordelijk stelde voor het ontstaan van den oorlog. 351

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 15