„There would be an end to that greatest tragedy of the sol- diermisgiving and perplexity as to his cause and to the suspi cion that he was being sacrificed to the clumsiness or ignorance of his rulers" Aanvankelijk scheen het of de democratiën hun zin zouden krij gen. Maar al ras bleek, dat zij, die meenden, dat de oorlog een nieuwe diplomatie tengevolge had gehad, zich deerlijk vergisten. Het Verdrag van Versailles werd in elkander gezet door een groep autocraten, gewend aan het dictatorschap, dat zij tijdens den oor log hadden bekleed en waardoor zij gewoon waren om buiten hun parlement om te handelen. Zij konden zich nog niet losma ken uit den sleur dier diplomatieke gebruiken van de oude voor- oorlogsche dynastiën, konden zich niet neerleggen bij den eisch der moderne democratiën naar openbare diplomatie. Bij intuitie voelden zij dat zulk een diplomatie niet mogelijk was, daar deze afhankelijk zou zijn van de steeds wisselende publieke opinie. De practijk had reeds geleerd dat juist bij de moderne democra tiën die publieke opinie een onberekenbare factor was die zich voortdurend wijzigt onder den invloed van nieuwe ideeën. Zij had hen geleerd, dat tegen een beginselvaste niet transigeerende fanatieke minderheid, zooals b.v. het bolshevisme, een meerder heid, die de kool en de geit zoekt te sparen, het onherroepelijk aflegt. Zij zagen in dat de massa beïnvloed wordt door psychische effecten als gevolg van bijzondere gebeurtenissen, waardoor be proefde oude principes op een willekeurig tijdstip over boord kun nen worden gezet en de groote lijnen van een doelbewuste poli tiek bedenkelijk in het gedrang kunnen komen. De nieuwe diplomatie leed dan ook te Versailles een vrijwel volkomen échec. Slechts één zitting werd in het publiek gehouden, maar daarna werd de Raad van Tienen geformeerd, die zijn zit ting bij gesloten deuren hield. Men probeerde het eerst met elkan der in het geheim eens te worden, om eerst daarna de zaken in het publiek te behandelen. En als men het dan niet eens kon worden, maar een oplossing gevonden moest worden dan schroefden de experts een dubbelzinnig staatsstuk in elkander, dat door alle partijen geteekend kon worden, dat tevens voor alle be trokken staatslieden de mogelijkheid opende om het nationale standpunt in hun parlementen te verdedigen, dat de mogelijkheid moest bieden om tegen de binnenlandsche en buitenlandsche politieke partijen der democratiën te manoeuvreeren. Geen dier staatslieden die niet besefte, dat dergelijke dubbelzinnige formules zeer gevaarlijk zijn, vooral wanneer zij opzettelijk het publiek poogden te misleiden. Zij zijn aanleiding dat de eene natie de andere van verraad beschuldigt en, instede van een oorlog te 352 Is there a New Diplomacy door een anonymus. The Fortn. Riview May 1922, p. 707.

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 16