voorkomen, dragen zij de kiem van toekomstige oorlogen in zich. Maar dat werd over het hoofd gezien. Als voorloopig het ge vaar bezworen was, moest het nageslacht verder zien. En men hoopte er op dat de tijd vanzelf wel de scherpe kanten van een belangrijk conflict zou afslijpen. Het Vredesverdrag is een dergelijke reusachtige formule. De reparatieformule, de Saarformule, de mandatenformule, zijn pro ducten van de „nieuwe, openbare diplomatie. En al de geschillen, die uit die formules voortvloeiden, zou de Volkenbond moeten beslechten. Hoe, dat wist men niet precies. De rechtsvorming van het Volkenbondsinstituut moest nog ontstaan. Maar dat was immers het werk van Juristen! Als voorloopig de zaken maar geregeld waren, kwam de rest wel terecht, meenden de diplomaten. Veel is ook werkelijk terecht gekomen Maar de moderne de- mocratiën zullen openbaarheid blijven eischen. Formules dienen altijd de belangen van één of meer bepaalde staten, zij zijn in strijd met het beginsel van universaliteit van den Volkenbond Geheime diplomatie dient altijd de belangen van één of enkele mogendheden, en dit geldt in het bijzonder bij de behandeling van territoriale belangen. Bij de uitspiaak over de grenzen van Opper-Silezië nam men zijn toevlucht tot geheime zittingen. En in Locarno zag men hetzelfde gebeuren. Ook Locarno is een dergelijke dubbelzinnige formule, vol ach terdeurtjes. Pas na afloop van de conferentie werd de tekst der Locarnoverdragen gepubliceerd en Chamberlain gaf de pers de volgende pil te slikken, die gulzig naar binnen werd gehapt „Openbare diplomatie is niet hetzelfde als openbare onderhan delingen. Zij verbiedt enkel geheime verdragen en die zullen „hier niet worden aangegaan." De Engelsche diplomaat had de publieke opinie juist aange voeld, want de pers, behalve de ultra-roode dan heeft zoo goed als niet gereageerd op den aanslag, die hier tegen de mo derne diplomatie werd gepleegd. De publieke belangstelling was psychologisch tijdelijk onder de betoovering geraakt van de mogelijkheid, dat eindelijk aan de politieke spanning in West-Europa een einde zou komen en had geen tijd zich met dergelijke principieele kwesties op te houden. De Locarnoverdragen zijn met recht de triomf der Engelsche diplomatie genoemd. Sterker dan ooit te voren is Engelands machtspositie in West Europa. Het kan de „balance of power" naar iederen kant doen overslaan die het wil en zooals dit in het belang van de Engelsche politiek noodig is. Het is de arbiter van West-Europa geworden. Maar een versterking van de vredesbeweging zijn de Locarnoverdragen niet. Integendeel! 353

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 17