Locarno is een stap achteruit op den weg naar de pogingen tot oplossing van het vredespro- bleem. Het is een terugkeer naar de oude diplo matieke methodes van vóór den oorlog. De geest van Locarno is niet de geest, die de humanitaire beginselen beheerscht, waaruit de vredesbewe ging is voortgekomen. Het is in wezen de starre conservatieve geest van de vooroorlogsche diplo maten, die te Locarno hoogt ij vierde. Reeds op de vergadering van de Assemblée in de herfst van het vorig jaar is de invloed van de conservatieve partij, die op het oogenblik in Engeland de lakens uitdeelt, duidelijk merkbaar geweest. Op die vergadering heeft Engeland zich aanvankelijk verzet tegen de economische conferentie, tegen ontwapening en tegen de vreedzame beslechting van geschillen die verder gaan dan in het Handvest is aangegeven. Daarop hebben eerst Zweden en Zwitserland gereageerd met hun resolutie omtrent arbitrage en daarna Nederland met zijn motie omtrent ontwapening. Engeland heeft tenslotte voor die druk moeten wijken en het heeft niet alleen beide bovengenoemde resoluties, maar bovendien die betreffende het houden van een economische conferentie moeten aannemen. „The „smaller states take care not to press „the Great Powers too hard", zegt de Maharadja van Patiala, „but the Great Powers cannot resist as experience has shown ,,a strongly backed demand for action of a particular kind." De Volkenbond is een macht geworden, waarmede rekening moet worden gehouden; hij vertegenwoordigt een publieke opinie, Ti. 1. die van een groot deel der wereld, die men maar niet ongestraft kan negeeren. Ook voor het veiligs ellen van Indië is die macht van groote beteekenis. „Veiligstellen is een han deling van velerlei aard", zegt Nypels2). Zij bestaat niet alleen uit een verdediging middels een leger en vloot van onze kolonie, maar ook in een goed georganiseerde politieke defensie, die naar gelang van de omstandigheden off-nsief of defensief optreedt, volgens van tevoren vastgelegde beginselen. Naarmate de macht van den Volkenbond grooter wordt, zal ook de plaats die het recht in het verkeer der staten inneemt grooter worden, zal ook het geheele defensiesysteem van iederen kleinen staat en ook van Nederlandsch-lndië krachtiger worden. Thans zullen wij de vraag trachten te beantwoorden in welke richting de politieke defensie van Indië zich moet orienteeren. Zooals de toestand in den Pacific zich thans laat aanzien, lijkt het alsof de Vredesbeweging een conflict tusschen de Pacificstaten niet zal kunnen voorkomen. Niemand kan echter voorzien hoe 354 The Maharadja of Patiala. The League of Nations, The Asiatic Review 1925 p. 531. 2) George Nypels. Het veiligstellen van Indie. Indische gids 1925 p. 1094.

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 18