de politieke situatie zich binnen enkele jaren tijds zal ont wikkelen. Een Labour-Regeering in Engeland, een reeks linksche en uiterst-linksche ministeries in Frankrijk kunnen aanleiding zijn, dat de Soviet-Republiek de kans krijgt heel Azië onder zijn hegemonie te krijgen en strijd te voeren tegen Amerika en Engeland terwijl een reeks conservatieve regeeringen een tijdige en krachtige bestrijding van het Bolshevisme ten gevolge zal hebben. Hoe een eventueele oorlog tusschen Amerika en Japan zal afloopen is daarom geenszins met zekerheid te voor spellen. Japan neemt een zeer sterke defensieve positie in in den Noordwesthoek van den Pacific en al is zijn slagvloot veel zwakker dan die van Amerika, de gevechtswaarde van beide vloten doen weinig voor elkander onder, doordat de Japansche vloot beter bemand en geoefend is dan de Amerikaansche.1) Engeland zal echter nimmer dulden, dat Japan de hegemonie ter zee in den Pacific verwerft en keeren de krijgskansen zich tegen Amerika, dan zal het zich gedwongen achten zijn vloot in te zetten. Dat Japan tegen die overmacht op zal zijn gewassen is niet waarschijnlijk. Zouden wij naar menschelijke berekening ons dan niet veilig bij de Angelsaksers aan kunnen sluiten Na de Locarnoverdragen is het toch veel minder waarschijnlijk geworden, dat de Engelsche vloot door een oorlog in Europa en échec wordt gehouden Dit is juist, maar de mogelijkheid dat een oorlog zal uitbreken is niet uitgesloten. Daar is het dreigend conflict op Duitschlands Oostgrens, daar zijn de moeilijkheden in Marokko,2) waar bij het sluiten van den vrede met het Rif een nieuwe Marokkaansche kwestie dreigt te ontstaan, daar is de dreigende Bolshevistische actie in Afrika en Azië, die Engelands gevechtskracht ernstig dreigen te verzwakken. Hoe het echter ook loopt, er is thans weinig kans, dat de Engelsche slagvloot gebonden zal worden aan de wateren van West-Europa. Want tot een oorlog met Engeland zal Frankrijk het vermoedelijk nimmer laten komen, daar een dergelijke oorlog Frankrijks financieele ruine zou betee- kenen. De Angelsaksers hebben dus zeker kansen om een Pacific-oorlog te winnen en daarom zou het, oppervlakkig geredeneerd, wel gewenscht zijn, dat wij ons bij hen aansluiten onder prijsgeving van onze zelfstandigheidspolitiek. Echter zijn er zeer ernstige motieven aan te voeren tegen het prijsgeven van onze zelfstandigheidspolitiek. De groote politieke richtlijnen van iederen staat passen zich aan de omstandigheden 355 Hector C. Bywater. Seapower in the Pacific. London 1921 p. 178 en volgende. 2) Inmiddels is na Abd'el Krim's overgave hier eenige rust ingetreden en zooals de Matin het uitdrukt de Duitsche en bolsjevistische hoop omtrent Frankrijk's vernietiging in Marokko in rook vervlogen. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 19