van het oogenblik aan. Maar fundamenteele veranderingen in die politiek grijpen slechts langzaam plaats. De politiek van den Pacific wordt beheerscht door de rassen- antithese. „L'Accident a pêché par l'excès d'orgueil, et maintenant le „bloc des haines, des rancunes, des jalousies s'est soudé", zegt Sylvain Lévy. Die rassenantithese is op den duur door machtsontwikkeling niet op te lossen. Hoe wil men op den duur China blijvend met militaire machtsmiddelen beheerschen „China is not conque rable You cannot conquer such an immense mass of people „and their civilisation is so strongly rooted that you cannot even „shake it seriously" 2) zegt Ferguson. Alleen een democratische politiek kan in den Pacific op den duur zoo al niet een rassenconflict voorkomen, dan toch de „heftigheid van dat conflict verzachten". Men zal de „line of cleavage" tusschen de beide rassen waarschijnlijk nooit kunnen verplaatsenmaar wel kan men die lijn vervagen, zoodanig,, dat er van een rassenantithese geen sprake meer is. Iedere actie,, iedere omsingelingspolitiek tegen een staat van dat andere ras uitgevoerd, is uit den booze. Voor het ideaal van den wereld vrede zijn de meeste volkeren van den Pacific nog niet rijp. Maar alle koloniseerende naties en ook Nederland kunnen niet beter medewerken tot de realiseering van het vredesprobleem dan door de rassen die aan hun zorgen zijn toevertrouwd door een rustige, krachtige en ongestoorde ontwikkeling tot hun bescha vingspeil op te voeren. De blanke naties moeten hun veiligheid in den Pacific niet uitsluitend trachten te verzekeren door machtige legers en vloten Zij moeten alles in het werk stellen om het vredespro bleem van den Pacific langs vreedzamen weg op te lossen. Dat wil niet zeggen, dat zij nu maar moeten overgaan tot ontwape ning Voorloopig is dat in den Pacific met zijn rassen, die zoo ontzettend veel in beschavingspeil uiteenloopen, uitgesloten. Maar die legers en vloten moeten dienen om een krachtige en doelbewuste doorvoering van een vredespolitiek mogelijk te ma ken. Locarno heeft ons den weg gewezen, die wij in den Pacific moeten inslaan. Wederkeerige garantieverdragen, die tevens ar bitrageverdragen zijn, waardoor de staten een eenheidsfront vormen tegen iederen rustverstoorder, welke staat dat ook moge zijn, die de rustige ontwikkeling der naties tracht te verstoren, gepaard aan een democratische rassenpolitiek, zal het eenige zijn, wat een bloedige botsing tusschen de rassen, waarbij het blanke ras misschien ten onder zal gaan, kan voorkomen. 356 Sylvain Lévy. 1. e. p. 539. 2) The situation in the Pacific by Major K. B. Ferguson. Journ. Royal Un. Serv. Mei, 1925 p. 294.

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 20